„Bitcoin wyciekł z laboratorium.” Społeczność po raz kolejny dyskutuje o roli NSA

Czy to amerykańska ABN (NSA) stoi za powstaniem Bitcoina?

W środowisku odżyła wieloletnia teoria o zaangażowaniu amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) w rozwój pierwszej kryptowaluty. 15 września współzałożyciel Iris Energy, Daniel Roberts, zamieścił zrzut ekranu artykułu agencji z 1996 roku zatytułowanego How to Create a Mint: The Cryptography of Anonymous Electronic Money.

Dokument jest jedną z pierwszych znanych dyskusji na temat cyfrowego systemu walutowego, która sugeruje wykorzystanie metody szyfrowania kluczem publicznym w celu anonimizacji przelewów.

Z notatek do raportu wynika, że ​​artykuł badawczy został „przygotowany przez personel NSA”. Wśród źródeł był ekspert w dziedzinie kryptografii Tatsuaki Okamoto, który był współautorem systemu klucza publicznego Okamoto-Uchiyama w 1998 roku.

W artykule badacze wymienili cztery główne elementy sieci:

  • poufność;
  • identyfikacja użytkownika z zabezpieczeniem przed personalizacją;
  • integralność transakcji;
  • nieodwracalność.

Wszystkie te punkty są w ten czy inny sposób zaimplementowane w protokole Bitcoin. Ponadto autorzy często używają terminów takich jak „coins” i „tokens”.

Dokument wspomina także Davida Chauma, który jest znany w społeczności kryptograficznej jako pierwszy zwolennik anonimowych transakcji cyfrowych. Opracował koncepcję niewykrywalnych płatności elektronicznych w 1982 roku, na długo przed upowszechnieniem się Internetu na pełną skalę.

Współzałożyciel Coin Metrics, Nick Carter, potwierdził swoje zaangażowanie w tę teorię.

„Naprawdę w to wierzę. Nazywam to hipotezą wycieku z laboratorium Bitcoin. „Był to prawdopodobnie zamknięty, wewnętrzny projekt naukowy, który jeden z badaczy uznał za zbyt dobry, aby go odłożyć na półkę, i postanowił go potajemnie opublikować” – napisał.

Według Cartera taki stan rzeczy nie oznacza, że ​​rząd USA potajemnie kontroluje Bitcoin. Najprawdopodobniej anonimowy programista wypuścił blockchain bez zgody NSA – dodał ekspert.

Comments (No)

Leave a Reply