Bitcoin – jak zacząć? Praktyczny poradnik dla początkujących

W dzisiejszych czasach warto zdecydować się na dodatkowe źródło dochodu. Warto pamiętać, że praca na etat nie jest jedynym sposobem na zarabianie pieniędzy. Ostatnio coraz więcej osób interesuje się inwestowaniem w kryptowaluty. I choć dla wielu ludzi brzmi to jak czarna magia to jednak warto zaznajomić się z tematem. Zanim jednak zaczniemy swoją przygodę z Bitcoinem należy zapoznać się z jego specyfiką i zdobyć przynajmniej podstawową wiedzę z zakresu giełdy kryptowalut.

Bitcoin – jak zacząć inwestować?

Zanim zaczniemy inwestycję w kryptowaluty musimy pamiętać, że rynek jest zmienny, a każda inwestycja wiąże się z ryzykiem. Wkraczając w świat Bitcoina nie należy inwestować swoich życiowych oszczędności.

Lepszym krokiem będzie poświęcenie dodatkowej gotówki, której strata nie będzie zbyt bolesna. Istnieją różne sposoby inwestowania w Bitcoin: długoterminowe trzymanie, kupowanie i sprzedawanie gdy cena wzrośnie lub kopanie przy pomocy urządzeń nazywanych koparkami kryptowalutowymi. Bardzo ważnym krokiem przy rozpoczynaniu inwestycji jest założenie portfela. Najpopularniejszymi są portfele online, do których można się zalogować przez przeglądarkę internetową. Następnym krokiem jest odnalezienie odpowiedniej giełdy kryptowalut, których pojawia się coraz więcej.

Bitcoin – co to?

Bitcoin to kryptowaluta, która została wprowadzona na rynek w 2009 przez osobę, działającą pod pseudonimem Satoshi Nakamoto. Autor miał na celu stworzenie metody płatności, która byłaby wolna od nadzoru rządowego czy opłat transakcyjnych. Jego wartość jest zmienna, dlatego nie jest w pełni uznawany za konwencjonalną walutę.

Działanie Bitcoina opiera się na dwóch mechanizmach. Pierwszym z nich jest blockchain, który jest technologią opartą na korzystaniu z łańcuchów blokowych. Łańcuchy te składają się z następujących po sobie bloków danych, które służą do przechowywania i przesyłania informacji o transakcjach, zawartych w sieci. Drugim mechanizmem jest mining, czyli tzw. proces wykopywania.

Bitcoin – jaki portfel wybrać?

Do przechowywania Bitcoina będzie Ci potrzebny specjalny portfel elektroniczny, z racji tego, że nie jest to fizyczna, konwencjonalna waluta. Zanim zaczniesz inwestować należy zapoznać się ze specyfiką tych portfeli. Składają się one z dwóch kluczy – prywatnego i publicznego.

Klucz publiczny możesz udostępniać komu tylko chcesz. To właśnie na adres tego klucza przesyłane są kryptowaluty. Klucz prywatny jest niezwykle ważny w świecie inwestowania. Nie możesz go podawać osobom trzecim, bo możesz stracić całą zawartość swojego elektronicznego portfela. Jeśli zgubisz swój prywatny klucz to stracisz kontrolę nad swoim Bitcoinem.

Portfele elektroniczne można podzielić na dwie kategorie – gorące portfele oraz zimne portfele. Zimne portfele, w porównaniu do gorących działają offline. Istnieje wiele rodzajów portfeli i należy je dopasować do waluty, w którą chcemy inwestować. W przypadku Bitcoina najpopularniejszymi portfelami są Trezor i Ledger.

Giełdy kryptowalut do kupowania bitcoin

Wraz ze wzrostem popularności kryptowalut powstało całe mnóstwo giełd, na których można je kupować. Bitcoin jako najbardziej znana kryptowaluta jest dostępny na każdej z nich. Giełdy kryptowalut można podzielić na dwa typy – scentralizowane, które są nadzorowane przez firmy i instytucje oraz zdecentralizowane, które opierają się na blockchainie. Giełdy różnią się od siebie, mają różne ilości kryptowalut, proces weryfikacji może się znacznie różnić, podobnie jak ich interfejs. Najpopularniejsze giełdy, na których można zainwestować w Bitcoin to Bitbay, Bittrex, Kraken, Binance, Poloniex czy Coinbase.

Bitcoin – jak sprawdzić notowania, kurs, wykres i prognozę?

Sprawdzenie ceny Bitcoina jest prostym zadaniem. Można ją odczytać bezpośrednio z wykresu, który jest dostępny na wielu stronach internetowych. Z łatwością możesz sprawdzić jego zakres dzienny, tygodniowy, miesięczny, a nawet roczny. Linia pozioma przedstawia wspomniany zakres, a pionowa – cenę. Wiele osób do sprawdzania kursów Bitcoina poleca CoinMarketCap. Jako że rynek kryptowalut jest bardzo zmienny niekiedy ciężko o długoterminową prognozę, dlatego należy być na bieżąco i regularnie sprawdzać przewidywania specjalistów.

Comments (No)

Leave a Reply

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.