Bitcoin: Czynnik, który może załamać cały ekosystem

W ciągu ostatniego tygodnia wartość Bitcoina [BTC] spadła poniżej progu 30 000 USD, wywołując poczucie niepewności na rynku. Wielu ekspertów zasugerowało, że dalsze spadki ceny BTC mogą mieć reperkusje w różnych sektorach branży kryptowalut, wpływając w szczególności na górników.

Mówiąc o wydobywaniu Bitcoina, ważne jest, aby sprawdzić, czy nadal jest to opłacalne przedsięwzięcie. Co zaskakujące, ostatnie dane sugerują, że kapitulacja górników była stosunkowo niska w ciągu ostatnich pięciu lat.

Kapitulacja górników odnosi się do sytuacji, w której górnicy Bitcoina wstrzymują lub ograniczają swoją działalność wydobywczą z powodu niekorzystnych warunków rynkowych. Zazwyczaj spowodowanych spadkiem cen Bitcoina lub rosnącą trudnością wydobycia.

Fakt, że kapitulacja górników była stosunkowo krótka w ostatnich latach sugeruje, że górnicy wykazali się niezwykłą odpornością, decydując się na kontynuowanie działalności wydobywczej pomimo potencjalnych problemów w ekosystemie wydobywczym BTC.

Presja na sprzedaż

Istnieje jednak możliwość, że warunki dla górników mogą się pogorszyć w przyszłości, prowadząc do zwiększonej presji na sprzedaż. Jednym z powodów przyczyniających się do wzrostu presji na sprzedaż BTC jest wzrost trudności, z jaką borykają się górnicy. Wraz ze wzrostem trudności wydobycia, coraz trudniej jest kopać nowe BTC.

To z kolei może prowadzić do wyższych kosztów operacyjnych i zmniejszonych opłat eksploatacyjnych, co może zmusić niektórych górników do sprzedaży większej części wydobywanych Bitcoinów w celu pokrycia kosztów. Zwiększona aktywność sprzedażowa może następnie prowadzić do zwiększonej presji sprzedażowej na rynku.

Ponadto rosnący hashrate, który mierzy moc obliczeniową wykorzystywaną do wydobycia, może również przyczynić się do wzrostu presji sprzedażowej wywieranej na górników.

Wraz ze wzrostem hashrate nasila się konkurencja między koparkami.

Aby pozostać konkurencyjnymi, górnicy mogą inwestować w mocniejszy i droższy sprzęt, narażając się tym samym na dodatkową presję finansową. W konsekwencji mogą być zmuszeni do sprzedaży większej ilości wydobywanych monet, aby pokryć te koszty, co dodatkowo zwiększa presję na sprzedaż na rynku.

Biorąc pod uwagę te czynniki, przychody generowane przez górników znacznie spadły. Przyszłość pozostaje niepewna co do tego, czy górnicy ci skapitulują, czy też nadal będą utrzymywać swoją wiarę w BTC.

 

Comments (No)

Leave a Reply