Zespół Polygon Zero oskarżył Matter Labs o plagiat

Matter Labs to oszuści?

Dział skalowania wiedzy zerowej (ZK) Polygon oskarżył twórców sieci zkSync Era L2 , Matter Labs, o kradzież kodu projektu.

Zgodnie z oświadczeniem, ostatnia aktualizacja konkurenta o nazwie Boojum ujawniła całkowicie skopiowane części protokołu SNARK Plonky2 używanego przez Polygon Zero.

Przedstawiciele projektu zauważyli, że kod został zintegrowany bez oryginalnych praw autorskich ani wzmianki o jego twórcach.

„[Boojum] wykorzystuje tę samą równoległą strategię ponawiania prób w celu poprawy bezpieczeństwa, podobne konfigurowalne kanały do ​​wydajnych obliczeń weryfikacyjnych rekurencyjnych oraz ten sam algorytm wyszukiwania opracowany przez naszego kolegę z zespołu Ulricha Habecka” — powiedział Polygon.

Przedstawiciele sieci dodali też, że Matter Labs nazwał aktualizację zkSync dziesięciokrotnie szybszą niż Plonky2. Jednak według nich jest to niemożliwe, ponieważ kod krytyczny dla wydajności jest w całości skopiowany od nich.

Współzałożyciel i dyrektor generalny Matter Labs, Alex Glukhovsky, odrzucił argumenty firmy Polygon. Według niego każda decyzja podjęta podczas tworzenia zkSync opiera się na „uczciwości i przejrzystości”.

Dzisiejsze zarzuty są bezpodstawne, wprowadzające w błąd i niezwykle rozczarowujące, zwłaszcza ze strony zespołu, do którego mam ogromny szacunek. […] Tylko około 5% kodu Boojum jest oparte na Plonky2” – napisał.

Glukhovsky dodał, że oba projekty są interpretacją protokołu RedShift, który powstał na długo przed rozwiązaniem ZK firmy Polygon.

Ponadto w białej księdze i pierwszych liniach kodu Boojum znajdują się podziękowania i linki do twórców Plonky2 – dodał szef Matter Labs.

Przypomnijmy, że programiści uruchomili wersję alfa zkSync Era w marcu 2023 roku. Później 1inch Network , Aave i Rocket Pool dodały obsługę rozwiązania L2 .

W czerwcu zespół projektowy przedstawił ZK Stack, modułowy zestaw narzędzi do budowania sieci Hyperchains w oparciu o protokół.

Comments (No)

Leave a Reply