Założyciele giełdy JPEX poszukiwani

Media donoszą o ucieczce założycieli giełdy kryptowalut JPEX

Współzałożyciele i dyrektorzy upadłej giełdy JPEX w Hongkongu zbiegli, a policja zatrzymała dotychczas jedynie 11 podejrzanych.

Do 23 września policja otrzymała już 2265 skarg od ofiar, a łączne szkody przekroczyły 178 milionów dolarów.

Śledczy przesłuchali aktora i piosenkarza Juliana Chung Chilama, aktorkę Jacqueline Chng Se Ming i prezentera telewizyjnego Clementa Chana Ting-bonga. Wszyscy troje byli ambasadorami JPEX.

Według źródeł publikacji dyrektorem generalnym JPEX jest Kwok Kholun, ale być może jest „słupem”. Policja umieściła go na liście osób poszukiwanych.

Władze Hongkongu prawdopodobnie zwróciły się o pomoc do Interpolu po zidentyfikowaniu podejrzanych przelewów z giełdy – dodali informatorzy.
Australijska spółka zależna JPEX złożyła wniosek do lokalnego regulatora o dobrowolne zawieszenie licencji dostawcy usług kryptograficznych.

25 września, w obliczu sytuacji na giełdzie, Komisja Papierów Wartościowych i Kontraktów Terminowych (SFC) Hongkongu obiecała wzmożenie wysiłków mających na celu rozprawienie się z nielicencjonowanymi platformami handlowymi w tej jurysdykcji.

Agencja opublikuje listę wszystkich legalnych i zweryfikowanych firm, a także sporządzi listę „podejrzanych” organizacji.

Dyrektor ds. egzekwowania prawa w SFC, Christopher Wilson, wyjaśnił, że „wymijające” zachowanie JPEX i słabe odpowiedzi na prośby o dane sprawiły, że sprawa wyszła na jaw już w 2022 r.

Według Komisji upadek platformy „uwydatnia ryzyko związane ze spółkami nieregulowanymi i potrzebę odpowiedniego nadzoru w celu utrzymania zaufania rynku”.

Comments (No)

Leave a Reply