Z adresu platformy darknetowej Abraxas wysłano 4800 bitcoinów, które były uśpione przez osiem lat

4800 darknetowych BTC „ruszono” po 8 latach.

4800 bitcoinów o wartości 144 milionów dolarów zostało przeniesionych z portfela platformy handlowej Abraxas, która została zamknięta w 2015 roku. Kryptowaluty zostały wysłane przez nieznane osoby do miksera bitcoinów.

Poinformował o tym na X analityk blockchain występujący pod pseudonimem ZachXBT. Od skandalicznego oszustwa związanego z wyjściem z rynku Abraxas 4800 Bitcoinów pozostało bezczynnych przez osiem lat. Wartość tych BTC wynosiła wówczas około 1,85 miliona dolarów, a do chwili obecnej ich wartość wzrosła o imponujące 142 miliony dolarów.

Platforma Abraxas działała w sieci Tor i była wykorzystywana do sprzedaży narkotyków, usług hakerskich, podrabianych produktów i innych towarów zabronionych za kryptowaluty. Strona została uruchomiona w grudniu 2014 roku, jednak w listopadzie 2015 roku Abraxas przestał istnieć, w wyniku czego oszukani użytkownicy stracili swoje bitcoiny.

Pomimo faktu, że skradzione bitcoiny „pozostawały w uśpieniu” przez kilka lat, analitycy zidentyfikowali wzór w ruchu BTC. ZachXBT opublikował wykres ilustrujący przepływ środków z portfela pierwotnie posiadanego przez Abraxas Market: Jak wynika ze zdjęcia, ruch z jednego z adresów rozpoczął się 26 października 2015 roku.

Do portfela biorącego udział w oszukańczym schemacie trafiło około 49 BTC, a 3 maja 2023 roku środki zostały wysłane na inny adres. Aktywa kryptograficzne zostały następnie skonsolidowane i przesłane do miksera Bitcoin, aby zatrzeć ślady.

W zeszłym tygodniu władze USA uznały miksery kryptowalut za centra prania pieniędzy popularne wśród cyberprzestępców i terrorystów. W zeszłym roku Departament Skarbu USA dodał do listy sankcyjnej kryptomikser Tornado Cash, podejrzewając usługę o udział w nielegalnych programach i praniu brudnych pieniędzy.

Comments (No)

Leave a Reply