Władze Wielkiej Brytanii przeprowadzają naloty na bitomaty

West Yorkshire Police i brytyjski Financial Conduct Authority (FCA) dokonały nalotu na kilka firm w rejonie Leeds. Firmy te nielegalnie zainstalowały bitomatye, donosi The Guardian.

Urządzenia pozwalają klientom zamieniać tradycyjne waluty na cyfrowe aktywa, w tym bitcoiny.

FCA nie reguluje kryptowalut, ale wymaga od firm z branży rejestracji i zaświadczenia, że mają skuteczne kontrole w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu (AML/FT).

Regulator nie rejestruje kryptowalut, stąd każde urządzenie zainstalowane w kraju działa nielegalnie. Organ zbada dowody zebrane w nalotach i określi dalsze działania egzekucyjne, podkreśa FCA.

Rzecznik cyberpolicji powiedział, że organy ścigania wydały ostrzeżenia dla operatorów bitomatów, aby przestali korzystać z urządzeń. W przeciwnym razie mogą spotkać się z zarzutami o naruszenie przepisów AML/FT.

FCA powiedział, że pracuje „z kilkoma partnerami w zakresie egzekwowania prawa” i nadal identyfikuje nielegalnie wdrożone bankomaty kryptowalutowe. Dyrektor FCA ds. egzekwowania i nadzoru rynku Mark Stewart powiedział:

„Firmy kryptowalutowe działające w Wielkiej Brytanii muszą być zarejestrowane w FCA w celu przeciwdziałania praniu pieniędzy. Jednak same produkty kryptowalutowe są obecnie nieuregulowane i obarczone wysokim ryzykiem. Musisz być przygotowany na to, że stracisz wszystkie pieniądze, które w nie zainwestujesz.”

Przypomnijmy, że w drugiej połowie 2022 roku tempo instalacji bitomatów na świecie odnotowało ogromny spadek.

Comments (No)

Leave a Reply