Wytyczne dla banków centralnych w sprawie walut cyfrowych zaprezentowane w Davos

Szwajcarska organizacja pozarządowa World Economic Forum (WEF) zaprezentowała pierwszy tego rodzaju przewodnik dla banków centralnych rozwijających własne waluty cyfrowe.

Każde wdrożenie CBDC będzie miało „znaczący wpływ zarówno na rynku krajowym, jak i międzynarodowym”, podkreśliła ekspertka WEF ds. Technologii rozproszonych rejestrów, Sheila Warren.

Banki centralne muszą zawsze być ostrożne, dokładnie analizując związane z nimi szanse i wyzwania ” – dodała.

28-stronicowy dokument został opracowany we współpracy z 40 bankami centralnymi, instytucjami naukowymi i finansowymi. Dostarcza informacji na temat detalicznych, hurtowych, transgranicznych i hybrydowych CBDC.

Dokument opisuje także krok po kroku proces oceny potencjalnych korzyści i ryzyka związanego z cyfrową walutą banku centralnego. Na przykład przedstawiciele WEF są przekonani, że w niektórych przypadkach CBDC mogą zmniejszyć koszty płatności transgranicznych. Jednak w krajach o sprawnej infrastrukturze płatniczej cyfrowa waluta banku centralnego nie zrobi różnicy.

W sektorze detalicznym CBDC mogą obniżyć koszty i usprawnić zarządzanie funduszami. Wymaga to jednak znacznych inwestycji w systemy cyberbezpieczeństwa twierdzą autorzy dokumentu.

Szefowie banków centralnych Bahrajnu i Tajlandii powiedzieli, że już skorzystali z dokumentu opracowanego przez WEF i wyrazili nadzieję, że będzie on podstawą decyzji o uruchomieniu CBDC.

źródło: https://www.weforum.org/press/2020/01/central-banks-waking-up-to-digital-currency-create-new-framework-for-cbdc-deployment-with-world-economic-forum-177ca5d9ee

Comments (No)

Leave a Reply

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.