Kurs Terra Luna Classic (LUNC) wzrósł o 400% po uruchomieniu mechanizmu spalania tokenów

Po aktywacji aktualizacji Terra Luna Classic v22 w sieci, kurs natywnej kryptowaluty LUNAC wzrosł o 431% w ciągu ostatnich dwóch tygodni. Aktualizacja ta przywróciła funkcje delegowania i stakigu do blockchaina. Co więcej aktywowała mechanizm spalania części opłat transakcyjnych.

W chwili pisania tego tekstu, aktywo jest notowane w pobliżu 0,00053 USD. Większość dziennego wolumenu obrotu pochodzi Binance (1,5 mld USD), BtcTurk (0,3 mld USD) oraz KuCoin (0,29 mld USD).

Po tym, jak KuCoin ogłosił, że zawiesza akceptację zleceń margin na zakup LUNAC, znacznie wzrósł wolumen obrotu na Binance. Platforma ta jest poważnym inwestorem Terraform Labs – firmy stojącej za projektem.

Po upadku ekosystemu Terra, deweloperzy z Terraform Labs wydali łatkę skupiającą się na bezpieczeństwie blockchaina. Aktualizacja wyłączyła bridging, delegowanie i staking, możliwość uruchamiania nowych walidatorów oraz mechanizm wymiany dla LUNA i UST.

Aby przywrócić sieć do działania, grupa Terra Rebels odsłoniła aktualizację v22 zaprojektowaną w celu przywrócenia wyłączonych funkcji do blockchaina. Zgodnie z oświadczeniem, aktualizacja powinna również stworzyć podstawy dla skutecznego mechanizmu spalania części prowizji.

26 sierpnia zespół aktywował v22 – umożliwiając użytkownikom udział w zarządzaniu siecią. W blockchainie umieszczono „podatek od transakcji” w wysokości 1,2%, który może się zmienić w przyszłości. Kryptowaluta otrzymana w ramach tych opłat jest usuwana z obiegu przez sieć, wywierając presję deflacyjną na podaż LUNC.

120 mld LUNC usunięte z obiegu dziennie

Według analityka Milesa Deutschera, przy 1 mld USD wolumenu obrotu i określonej kwocie podatku, blockchain usunąłby z obiegu około 120 mld LUNC każdego dnia.

Edward Kim z Terra Rebels zauważył, że zespół nie może opodatkować transakcji offchain, w szczególności transakcji na scentralizowanych platformach.

Jednym z głównych celów wdrożenia i realizacji [mechanizmu burn-in] jest przekazanie, że wspólnota może i będzie nakładać podatek. Chce, aby to samo działo się na CEXach.

Wcześniej szef Binance Changpeng Zhao skrytykował twórców Terra za brak mechanizmu usuwania tokenów z obiegu w blockchainie.

Inicjatywa Terra Rebels została już wsparta przez niektóre scentralizowane platformy. Konkretnie KuCoin zapowiedział stosowne rozwiązanie.

Kim dodał również, że zespół planuje ponowne uruchomienie algorytmicznego stablecoina TerraClassicUSD (USTC). W tym celu twórcy zamierzają „zrestrukturyzować zły dług” ekosystemu.

Dla przypomnienia, Terraform Labs uruchomił sieć bazową projektu Terra 2.0 w maju 2022 roku.

Comments (No)

Leave a Reply