ONZ: USDT stał się głównym aktywem kryptograficznym do prania pieniędzy w Azji Południowo-Wschodniej

Tether ponownie stawiany w złym świetle

Według niedawnego raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) stablecoin USDT stał się główną kryptowalutą stosowaną w przypadku prania pieniędzy i oszukańczych programów w Azji Południowo-Wschodniej.

Przestępczość zorganizowana stworzyła równoległy system bankowy wykorzystujący nowe technologie, a rozprzestrzenianie się słabo lub całkowicie nieuregulowanych kasyn online wraz z kryptowalutą wzmocniło ekosystem przestępczy w regionie” – stwierdzono w raporcie.

Analitycy ONZ sugerują, że stablecoin był szeroko stosowany w różnych scamerskich programach, w tym w oszustwach romantycznych i tak zwanej „rzezi świń”. Ten ostatni schemat polega na „tuczeniu” ofiary obietnicami dużych i łatwych pieniędzy.

W dokumencie wskazano, że w ostatnich latach organy ścigania zakłócały działalność licznych sieci zajmujących się transferem nielegalnych środków do USDT. Tym samym w sierpniu ubiegłego roku władze Singapuru zlikwidowały podobny program z udziałem USDT i zwróciły skradzione 735 mln dolarów.

W listopadzie Tether, emitent stablecoina USDT, ujawnił , że współpracuje z Departamentem Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych w celu zamrożenia około 225 milionów dolarów funduszy powiązanych z międzynarodową siatką handlu ludźmi w Azji Południowo-Wschodniej.

W grudniu Tether ogłosił dobrowolną współpracę z Urzędem Kontroli Aktywów Zagranicznych (OFAC).

Comments (No)

Leave a Reply