Wolumen spot na giełdach kryptowalut spadł o 36%

Według raportu CoinMarketCap, w drugim kwartale 2023 r. całkowity wolumen obrotu spot na 20 wiodących giełdach krypto spadł o 36% – z 2,6 bln USD do 1,66 bln USD.

gieldy krypto wolumen

W ciągu ostatnich sześciu miesięcy Binance utrzymał dominującą pozycję na rynku z udziałem w handlu spot na poziomie 59,9%. W tym samym czasie 5 najlepszych platform stanowi około 85%.

Jeśli chodzi o obecną podaż tokenów, scentralizowane giełdy kryptowalut (CEX) obsługują dużą liczbę par handlowych i dostępnych monet. Cały czas rozszerzają też listę notowanych tokenów. Binance nadal jest liderem pod tym względem.

Binance znajduje się również na szczycie pod względem rezerw – posiada ich aż 57 mld USD. Tuż za nią plasują się OKX i Bitfinex – obie mają po 10 mld USD w rezerwach.

rezerwy gield

Całkowita kwota zabezpieczenia klientów pozostała mniej więcej taka sama w porównaniu z poprzednim okresem. Bitcoin i różne stablecoiny stanowią większość rezerw.

W pierwszej połowie roku większość tokenów będących przedmiotem obrotu giełdowego osiągnęła dodatnie zwroty netto. Jednak większość z nich nie zdołała osiągnąć lepszych wyników niż bitcoin – +182% YTD.

W drugim kwartale całkowity wolumen obrotu na zdecentralizowanych giełdach (DEX) spadł o 24% do 189 mld USD. Uniswap utrzymał swoją dominację z udziałem w rynku na poziomie 57,5%.

Inwestorzy nadal preferują scentralizowane systemy, ale stosunek DEX do CEX wzrósł do około 1:8.

Według analityków obecna sytuacja rynkowa jest podobna do warunków obserwowanych w fazie ożywienia po upadku FTX.

Przypomnijmy, że całkowity wolumen obrotu na giełdach kryptowalut pod koniec kwietnia-czerwca 2023 r. spadł do najniższego poziomu od czwartego kwartału 2020 r.

W czerwcu 2023 r. rosyjscy użytkownicy byli liderami pod względem wizyt na największych platformach handlowych. Jednak łączna frekwencja na scentralizowanych giełdach kryptowalut spadła o 8%.

Comments (No)

Leave a Reply