W sieci pojawiły się setki tokenów inspirowanych chatbotem Elona Muska

Fala kolejnych scamów zalewa rynek

Uruchomiono setki tokenów GROK po ogłoszeniu chatbota firmy xAI Elona Muska.
Zyski niektórych posiadaczy osiągnęły 150 000 dolarów, ale zgłaszane są już przypadki oszustw.
W ostatni weekend anonimowi programiści stworzyli około 400 tokenów o nazwie GROK, które są inspirowane chatbotem Elona Muska o tej samej nazwie.

Całkowita kapitalizacja tych monet przekroczyła już dziesiątki milionów dolarów. Według danych on-chain jeden z pierwszych tokenów ERC-20 GROK pojawił się 4 listopada i ma około 4300 posiadaczy.

W chwili pisania tego tekstu jego dzienne obroty przekraczają 3,9 miliona dolarów, a same aktywa wyceniane są na 0,001486 dolarów, tracąc 15% w ciągu ostatnich 24 godzin.

W sieci pojawiły się setki tokenów inspirowanych chatbotem Elona Muska
15-minutowy wykres GROK/USD na Uniswap. Dane: DEXTools .
Najwięksi posiadacze monety mają ponad 150 000 dolarów niezrealizowanych zysków z pierwszych zakupów o wartości kilku tysięcy dolarów w ETH.

Kolejny token GROK w sieci Base osiągnął kapitalizację rynkową na poziomie 4,32 miliona dolarów przy dziennym obrocie na poziomie 4,8 miliona dolarów, a cena aktywa wynosi około 0,000004 dolarów, co oznacza wzrost o 367% w ciągu ostatnich 24 godzin.

Ponieważ każdy użytkownik może stworzyć inteligentną umowę na blockchainie, takie tokeny zawsze pojawiają się na fali emocji wokół nowego projektu. Podobna sytuacja miała miejsce po rebrandingu Twittera, kiedy sieć została zalana monetami z tickerem X.

Jednak łatwość uruchomienia otwiera możliwości dla atakujących – niektórzy programiści GROK opracowali już kilka schematówciągnięcie dywanu.

Sam Musk stwierdził , że żadna z jego firm nigdy nie wypuści własnego tokena kryptowaluty. Apel ten złożył w odpowiedzi na ostrzeżenie od użytkownika o pseudonimie DogeDesigner, że token XAI nie jest powiązany ze start-upem AI miliardera xAI.

Co to jest Grok?

Biznesmen uruchomił xAI w lipcu, a jego celem było „zrozumienie prawdziwej natury wszechświata”. W skład zespołu weszli byli pracownicy DeepMind, OpenAI, Google Research, Microsoft Research, Twittera i Tesli.

Według Financial Times Musk kupił z wyprzedzeniem „tysiące” procesorów graficznych od Nvidii, aby opracować model wielojęzyczny.

4 listopada xAI ogłosiło premierę Groka. Sieć neuronowa wzorowana jest na przewodniku z serii powieści science fiction Douglasa Adamsa „Autostopem przez galaktykę”.

„Grok ma zapewniać dowcipne odpowiedzi na pytania i ma buntownicze tendencje, więc nie używaj go, jeśli nie lubisz humoru” – ostrzegła firma.

Główną cechą chatbota jest to, że otrzymuje informacje i uczy się w czasie rzeczywistym za pośrednictwem sieci społecznościowej X. AI odpowiada także na „gorące pytania”, które są odrzucane przez inne systemy.

Grok jest zbudowany w języku programowania Rust i wciąż znajduje się we wczesnych testach beta. Według badań xAI narzędzie wyprzedza ChatGPT-3.5 i Inflection-1 pod względem wydajności i dokładności reakcji, ale jest gorsze od modeli z głębszym uczeniem, takich jak ChatGPT-4.

Comments (No)

Leave a Reply