Credit Suisse dostaje miliardowy pakiet ratunkowy, podczas gdy klienci wysysają gotówkę

W tym artykule omawiamy ostatnie wydarzenia związane z Credit Suisse, szwajcarskim bankiem, który znalazł się pod ostrzałem z powodu krytyki ze strony amerykańskich regulatorów i masowych wypłat klientów. Przyglądamy się bliżej przyczynom problemów banku i ich możliwym konsekwencjom.

Credit Suisse pod ostrzałem: krytyka ze strony amerykańskich regulatorów

Credit Suisse, szwajcarski bank, spotkał się ze znaczną krytyką ze strony amerykańskich regulatorów. Zostało to ujawnione w raporcie rocznym banku za rok 2022, którego publikacja została opóźniona w zeszłym tygodniu ze względu na pytania amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). Raport mówił, że w audycie sprawozdawczości finansowej banku w ciągu ostatnich dwóch lat znaleziono „istotne słabości”. Doprowadziło to do masowych wypłat przez klientów z powodu obaw o przyszłość banku.

Masowe wycofywanie środków przez klientów

Chociaż Credit Suisse twierdzi, że jego sprawozdawczość finansowa z lat 2021 i 2022 dokładnie odzwierciedla kondycję finansową banku, instytucja borykała się ze znacznymi odpływami kapitału i kilkoma kosztownymi skandalami. Na przykład Credit Suisse był zaangażowany w fundusz inwestycyjny Archegos i firmę finansową Greensill, z których obie doprowadziły do dużych strat dla banku. Spowodowało to rosnącą presję na bank, aby poprawić swoje kontrole finansowe i zrestrukturyzować działalność.

Te wyzwania zebrały duże żniwo w Credit Suisse. W listopadzie 2021 r., po tym jak w mediach społecznościowych pojawił się zalew doniesień na temat kondycji finansowej banku, klienci wycofali 87 mld euro z działu zarządzania majątkiem. Ponadto bank poniósł największą roczną stratę od czasu kryzysu finansowego w 2008 roku, ze względu na wysokie koszty restrukturyzacji i znaczny odpływ kapitału.

Pomimo tych wyzwań Credit Suisse pozostaje ambitny. Bank ma nadzieję na powrót do rentowności do 2024 roku i zapowiedział, że poprawi swoje procedury kontroli sprawozdawczości finansowej. Jednak dopiero okaże się, czy Credit Suisse będzie w stanie odzyskać zaufanie klientów i regulatorów po ostatnich niepowodzeniach.

Credit Suisse dostaje miliard dolarów dofinansowania

Okazuje się, że bank otrzyma teraz wsparcie od szwajcarskiego banku centralnego. Credit Suisse otrzyma do 50 mld franków szwajcarskich od banku centralnego tego kraju, aby utrzymać się na powierzchni. Inwestorzy pozytywnie zareagowali na interwencję i akcje Credit Suisse początkowo wzrosły na giełdzie o ponad 40 procent.

 

Comments (No)

Leave a Reply

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.