W czwartek poznamy dane CPI. Czego możemy się spodziewać?

Dane dotyczące wskaźnika cen konsumpcyjnych z wyłączeniem żywności i energii (core CPI) zostaną opublikowane przez rząd Stanów Zjednoczonych w czwartek, 12 stycznia. Chociaż w ostatnich miesiącach odnotowano spadek wskaźników inflacji w porównaniu do szczytów z lata 2022 roku, szacunki nadal pokazują smutny obraz.

Spis treści

Oto oczekiwania

Nadchodzące numery CPI odegrają kluczową rolę w decyzji amerykańskiej Rezerwy Federalnej o tym, czy kontynuować obecną politykę monetarną polegającą na podnoszeniu stóp procentowych. Biorąc pod uwagę przebieg roku 2022 i wzrost do 4,5% w ciągu roku, należałoby założyć, że nadchodzą kolejne podwyżki.

Przemawiają za tym również ogólne szacunki tego, jakie będą liczby CPI za grudzień. Według Cleveland Fed, wskaźnik CPI w grudniu może wynieść 0,5%, natomiast w ujęciu rocznym powinien przekroczyć 6%.

Bloomberg podał skromniejsze dane, według których wzrost w ujęciu miesięcznym wyniesie 0,3%. To oznaczałoby wzrost w ujęciu rocznym na poziomie 5,7%. Niemniej jednak, nadal stanowiłoby to najwyższy skok CPI za grudzień od ponad 41 lat. Dwóch ekonomistów Bloomberga komentuje sytuację w następujący sposób:

„Korzystne zmiany inflacji nie są wynikiem podwyżek stóp Fed – tłumaczy się je głównie brzydkim wyjściem Chin z Covid-zero i niezwykle ciepłą zimą. Mimo to, spadek cen energii pomógł gwałtownie obniżyć krótkoterminowe oczekiwania inflacyjne i sprawił, że ryzyko inflacyjne stało się bardziej dwustronne. Jeśli ten trend się utrzyma, może to być „przekonujący” dowód, który Fed musi zobaczyć, zanim wstrzyma lub rozważy cięcie stóp.”

Co z Bitcoinem?

Bitcoin zaliczył korzystny start w 2023 roku, zyskując niemal 1000 dolarów w nieco ponad tydzień. W rezultacie aktywo przebiło się powyżej 17 tysięcy dolarów po raz pierwszy od około miesiąca.

Biorąc jednak pod uwagę jego historyczne reakcje na amerykańskie ogłoszenia, w tym liczby CPI, można bezpiecznie założyć, że BTC może zmierzyć się z niestabilnym końcem tygodnia roboczego. W rzeczywistości niektórzy analitycy przewidują, że bitcoin może zmierzać w kierunku 20 000 USD w przypadku lepszych niż oczekiwano liczb CPI. Zwłaszcza jeśli amerykański rynek akcji wzrośnie.

Czy wyżej, czy niżej? Każdy poprzedni przykład pokazał, że bitcoin natychmiast reaguje na informacje USD. To sprawia, że czwartkowe ogłoszenie jest jeszcze ważniejsze dla całego rynku kryptowalut.

Comments (No)

Leave a Reply