Fed: cyfrowy dolar wzmocni siłę Banku Centralnego i osłabi banki komercyjne

Eksperci Banku Rezerwy Federalnej w Filadelfii doszli do wniosku, że wprowadzenie dolara cyfrowego może osłabić zdolność instytucji finansowych do udzielania pożyczek obiecującym projektom inwestycyjnym.

Raport organizacji na temat waluty cyfrowej banku centralnego kraju (CBDC) wskazuje na poważną transformacyjną rolę systemu finansowego..

Dolar cyfrowy jest w stanie wyeliminować mechanizm rezerwy cząstkowej charakterystyczny dla nowoczesnego systemu bankowego. Jego istotą jest to, że banki wykorzystują większość depozytów do udzielania pożyczek, posiadając jedynie niewielką część w przypadku masowego wycofywania swoich środków przez deponentów.

Według naukowców, uwolnienie CBDC (Central Bank Digital Currency) faktycznie wykluczy depozyty na żądanie jako źródło pożyczek bankowych, co zmniejszy ich dostępność dla ludności. Jednocześnie ryzyko paniki bankowej zniknie z powodu monopolu banku centralnego na depozyty.

Eksperci uważają, że zagrożenia dla inwestycji w gospodarkę są nieuniknione. W historii banków centralnych, które wcielą się w rolę wierzycieli osób fizycznych i przedsiębiorstw, pojawiły się przykłady. Wspomnieli o doświadczeniach Banku Anglii, który w XVII wieku zajmował się wydawaniem kredytów hipotecznych.

Eksperci Fed uważają także, że w przypadku braku kompetencji niezbędnych do znalezienia, monitorowania i wyboru obiecujących projektów kredytowych, bank centralny może narzucić tę rolę bankom komercyjnym, które działają jako jego „agenci”.

https://usacbdc.com/

Comments (No)

Leave a Reply