Eksperci szacują dochody airdrop hunterów

Ile zarobili łowcy airdropów?

Średni przychód dla standardowego łowcy airdropów wyniósł 9384 USD na adres (mediana 6497 USD). Według wspólnego badania przeprowadzonego przez X-explore i Colina Wu, w segmencie premium odpowiednie liczby wyniosły 18 935 USD i 14 288 USD.

Eksperci zauważyli, że po airdropie Uniswap w 2020 r. strategia nagradzania wczesnych użytkowników tokenami zyskała popularność w branży Web3.

Jednak praktyka bezpłatnej dystrybucji aktywów doprowadziła do powstania kategorii „łowców” airdropów. Badacze szacują, że do 20% marcowego zrzutu Arbitrum zostało odebrane przez tzw.atak sybilli.

Eksperci próbowali zrobić portret tych „łowców dropów” i przewidzieć, jakie będą ich przyszłe „cele”. Naukowcy przeanalizowali pięć zrzutów z ponad 100 000 uczestniczących adresów i kwotą dystrybucji przekraczającą 140 milionów dolarów każdy. Mowa o projektach Uniswap, ENS, Optimism , Blur i Arbitrum.

Analitycy zaklasyfikowali adresy, które brały udział w trzech z pięciu dystrybucji do kategorii prostych hunterów. „Standard” został uczestnikiem czterech airdripów (34 547 adresów), a „premium” otrzymał tokeny we wszystkich pięciu airdropach. Eksperci przypisywali temu ostatniemu 932 adresy.

Naukowcy zauważyli, że w rzeczywistości większość łowców dropów to pierwsi użytkownicy Ethereum. Są znacznie bardziej aktywni na platformach NFT iDEX, handlują i pozostają zaangażowani w projekty po otrzymaniu tokenów.

Na przykład ponad 95% adresów z grupy premium znajduje się w pierwszej 10% pod względem wolumenu obrotu na zdecentralizowanych witrynach. W przypadku rynków NFT liczba ta wynosi 68%.

Jakie airdropy teraz?

Jeśli chodzi o przyszłe prawdopodobne cele, badacze zidentyfikowali aktywność śledzonych adresów w następujących projektach na wybranych obszarach:

DeFi: Uniswap, SushiSwap, 0x, Metamask Swap, Balancer, 1 cal, Paraswap, Aave, Rarible, InstaDApp, dYdX, Compound;
NFT: OpenSea, Blur, LookRare, X2Y2, Foundation;
Rozwiązania L2 i protokoły crosschain: Arbitrum, Polygon, ZkSync Lite, Optimism, HOP, ZkSync Era, Starknet;
dApps: DeBank.
W większości przypadków drop hunterzy okresowo przeprowadzają transakcje na niewielkie kwoty, które nie mają ekonomicznego sensu.

Comments (No)

Leave a Reply

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.