Dogecoin stał się drugą największą kryptowalutą na algorytmie PoW

Po przejściu Ethereum na PoS, a co za tym idzie wszystkich tokenów opartych na Ethereum, Dogecoin stał się drugą największą monetą PoW pod względem kapitalizacji.

W generalnym rankingu DOGE plasuje się obecnie na 10 miejscu. Jednak wśród kryptowalut Proof-of-Work (PoW) zajmuje drugie miejsce po Bitcoinie.

Kapitalizacja DOGE wynosi 7,8 mld dolarów, podczas gdy jego najbliższy konkurent – Ethereum Classic jest wart 4,7 mld dolarów.

dogecoin 2 pow

Fakt ten wywołał mieszane reakcje w społeczności kryptowalutowej. Fani DOGE mówią, że nigdy nie sądzili, iż Dogecoin osiągnie taki sukces. Inni użytkownicy piszą, że ludzie nie będą w stanie traktować branży kryptowalutowej poważnie, jeśli meme coin zajmuje tak wysoką pozycję.

Analitycy zwracają uwagę, że przejście Ethereum na Proof-of-Stake (PoS) może wywrzeć presję na inne kryptowaluty PoW, ponieważ algorytm ten wymaga dużej mocy. Tym samym założyciel i CEO australijskiej firmy Labrys zauważył, że Bitcoin również może znaleźć się pod presją.

Most DOGE-ETH

Dla przypomnienia, wcześniej deweloperzy z Dogecoin Foundation ogłosili, że pracują nad mostem DOGE-ETH, który pozwoli na przenoszenie monet DOGE do i z sieci Ethereum.

Jak zauważa Fundacja Dogecoin i MyDoge Inc. grafik i twórca UI pod pseudonimem DogeDesigner, most pozwoli na przesyłanie „opakowanych” monet DOGE (wDoge) na blockchain Ethereum, ponieważ będą one kompatybilne z siecią.

Monety te będą mogły być wykorzystywane w wielu smart kontraktach, protokołach zdecentralizowanych finansów (DeFi) i rynkach NFT.

Współzałożyciel Dogecoin, Billy Markus, powiedział wcześniej, że most pomiędzy Dogecoin i Etherium upoważni posiadaczy DOGE i wzmocni pozycję monety.

Naszym celem jest stworzenie w pełni zdecentralizowanego mostu dwukierunkowego. Nie stworzymy nowego blockchaina ani nowej monety i nie jesteśmy podekscytowani spaleniem DOGE. Dlatego dążymy do tego, by most był niedrogi dla użytkowników i operatorów węzłów.

Prace nad mostem Doge-ETH rozpoczęły się w 2017 roku i były finansowane z dotacji. Inspiracją do jego powstania był most opakowanego bitcoina (wBTC), który nie został jeszcze wykorzystany. Ponadto, decyzja o stworzeniu Doge-ETH została podjęta ze względu na ograniczenia języka skryptowego Dogecoin, który utrudnia hostowanie wielu zdecentralizowanych protokołów.

Deweloperzy poinformowali, że przy pracy nad projektem współpracowali z inżynierem chmury Google Web3 Rossem Nicollem, współzałożycielem Ethereum Vitalikiem Buterinem oraz głównym deweloperem Solidity, znanym na Githubie jako Chriseth.

Comments (No)

Leave a Reply