Vitalik Buterin wymienił możliwe wykorzystanie sztucznej inteligencji przez Ethereum

Ethereum będzie korzystało z AI?

Współzałożyciel Ethereum, Vitalik Buterin, zainteresował się wykorzystaniem sztucznej inteligencji do formalnego przeglądania kodu i znajdowania błędów.

Prawdopodobnie największym obecnie ryzykiem technicznym dla Ethereum są błędy w kodzie i wszystko, co mogłoby znacząco zmienić sytuację, byłoby niesamowite” – napisał.

Jednak OpenZeppelin otrzymał wcześniej mieszane wyniki z eksperymentów wykorzystujących GPT-4 OpenAI do testowania bezpieczeństwa inteligentnych kontraktów w Solidity, natywnym języku programowania Ethereum.

Dyrektorka działu uczenia maszynowego firmy, Mariko Wakabayashi, zauważyła w artykule dla Cointelegraph z lipca 2023 r., że chatbot zidentyfikował luki tylko w 20 z 28 przydzielonych zadań. Według niej w niektórych przypadkach wyniki były „wręcz złe”. Czasami sieć neuronowa potrzebowała wiodących pytań, a raz po prostu wymyśliła błąd, który nie istniał.

Wakabayashi przypomniała także, że specjaliści Coinbase uzyskali w przybliżeniu takie same wyniki po eksperymentach ze sprawdzaniem bezpieczeństwa tokenów za pomocą ChatGPT.

Sztuczna inteligencja sama w sobie nie zastąpi ludzi. Jednak audytorzy, którzy nauczą się korzystać z tych narzędzi, będą znacznie skuteczniejsi niż ci, którzy przymykają oczy na nowe technologie” – podsumowała.

Dyrektor ds. bezpieczeństwa CertiK, Kang Lee, stwierdził, że używanie rozwiązań takich jak ChatGPT przy tworzeniu kodu często stwarza więcej problemów związanych z lukami w zabezpieczeniach, niż ich rozwiązuje. Generalnie zalecał używanie narzędzi AI jedynie jako pomocy doświadczonym programistom.

Myślę, że ChatGPT to świetne, przydatne narzędzie dla osób zajmujących się analizą kodu i inżynierią wsteczną. To zdecydowanie dobry asystent, który znacznie poprawi naszą wydajność” – podkreślił Li.

Comments (No)

Leave a Reply