Vitalik Buterin wskazuje na ryzyko związane z Worldcoin

Worldcoin zagraża prywatności

Projekt Worldcoin Sama Altmana stanowi zagrożenie dla prywatności ze względu na funkcję skanowania siatkówki, napisał współzałożyciel Ethereum, Vitalik Buterin.

Pomimo faktu, że system przechowuje tylko zahaszowane wersje danych biometrycznych i wykorzystuje ZK-SNARK, a także inne metody szyfrowania, istnieje realne ryzyko wycieku informacji, zauważył Buterin.

Jeśli ktoś zeskanuje twoją tęczówkę, może to sprawdzić w bazie danych, aby ustalić, czy masz World ID. Potencjalnie ten system może dostarczyć więcej informacji o użytkowniku” – dodał.

Kolejny problem, który deweloper nazwał dostępnością technologii skanowania Kuli. Jego zdaniem produkcja urządzeń musi zostać znacznie rozszerzona, w przeciwnym razie istnieje ryzyko zachwiania równowagi na korzyść prostych, a przez to bardziej wrażliwych metod weryfikacji tożsamości.

Podstawowy produkt Worldcoin, protokół World ID, opiera się na dowodach zerowej wiedzy. Jest to mobilne narzędzie, które pozwala ludziom uwierzytelniać się bez utraty anonimowości. Oprócz danych biometrycznych możesz użyć numeru telefonu, aby zweryfikować swoją tożsamość.

Buterin wyróżnił centralizację jako trzecie ryzyko. Według niego integralność projektu Orb nie może zostać zweryfikowana, co pozostawia możliwość backdoorów dla jego twórców.

To zasługa Worldcoin, że z czasem zobowiązali się do decentralizacji” – podkreślił twórca Ethereum.

Zwrócił także uwagę na problem bezpieczeństwa urządzeń mobilnych samych użytkowników. Gdy telefon z World ID zostanie zhakowany, istnieje możliwość pojawienia się „fałszywych osób” i wykorzystania takich profili do złośliwych celów.

Niemniej Buterin nazwał koncepcję projektu Sama Altmana „naprawdę wartościową”. Jego zdaniem świat potrzebuje takich poufnych aplikacji do identyfikacji. Zaznaczył jednak, że „nie ma jeszcze idealnej formy weryfikacji tożsamości”.

Programista zaproponował połączenie kilku istniejących podejść opartych na grafach społecznych, sprzętowych technologiach biometrycznych do celów ogólnych i specjalistycznych.

Buterin dodał, że takie rozwiązanie może zapewnić zdecentralizowany, skalowalny i świadomy prywatności system, który jest chroniony przed fałszywymi tożsamościami.

Przypomnijmy, że 24 lipca Worldcoin ogłosił oficjalne uruchomienie i wydanie natywnego tokena WLD. Notowanie nowej monety zostało już wsparte przez giełdy kryptowalut Binance, Bybit i OKX.

https://vitalik.eth.limo/general/2023/07/24/biometric.html

Comments (No)

Leave a Reply