Zwolennik Bitcoina Javier Miley zostaje prezydentem Argentyny

Czy Argentyna pójdzie śladami Salwadoru?

Javier Miley został prezydentem Argentyny z przewagą 11,4% po zliczeniu 99,3% głosów. W przeszłości poseł libertarianizmu ogłosił zamiar „spalenia” Banku Centralnego i porzucenia peso na rzecz dolara, aby pokonać inflację.

Przeciwnik Miley, minister gospodarki Sergio Massa, przyznał się do porażki. Inauguracja odbędzie się 10 grudnia.

Miley jest zwolenniczką Bitcoina i swoim zachowaniem często porównuje się ją do Donalda Trumpa.

Argentyna przeżywa trwały kryzys gospodarczy, nie spłaca swojego długu państwowego oraz stoi w obliczu hiperinflacji i dewaluacji waluty krajowej. Według Bloomberga 40% populacji żyje poniżej progu ubóstwa .

Przyszły prezydent Argentyny znany jest z ataków na bank centralny kraju. Nazwał to oszustwem i „mechanizmem, za pomocą którego politycy oszukują dobrych ludzi podatkiem inflacyjnym”.

Miley postrzega Bitcoin jako „oddający pieniądze swojemu pierwotnemu twórcy – sektorowi prywatnemu”. Jednocześnie polityk nie zadeklarował zamiaru zatwierdzenia cyfrowego złota jako środka płatniczego, jak zrobiły to władze Salwadoru i Republiki Środkowoafrykańskiej .

Ogłoszenie wstępnych wyników wyborów prezydenckich w Argentynie wywołało skok pierwszej kryptowaluty do 37 500 dolarów.W kolejnych godzinach notowania straciły większość wzrostów. Według CoinGecko dzienna stopa osłabiła się do 1,5% .

W 2022 roku Miley została pozwana za promowanie rzekomej piramidy kryptowalutowej.

W 2023 r. Argentyński Bank Centralny zaproponował nowe wytyczne, które mogą utrudnić działanie firmom zajmującym się aktywami cyfrowymi.

Comments (No)

Leave a Reply