Deutsche Bank: „Bitcoin nie stanie się wiarygodną walutą”

Według badań Deutsche Bank pierwsza kryptowaluta ustąpi miejsca stablecoinom, a cyfrowe pieniądze staną się głównym nurtem za dwa lata.

Wahania cen Bitcoina uniemożliwia, że stanie się wiarygodną walutą, zgodnie z serią trzech raportów z największego niemieckiego konglomeratu finansowego, Deutsche Bank. Jako argument brany jest pod uwagę okres od początku 2017 r. do lutego 2018, podczas którego kurs pierwszej kryptowaluty wzrósł z 1000 do 20 000 USD, a następnie spadł do 7 000 USD.

W przeciwieństwie do Bitcoina, raport zawiera monety stablecoin. Ich zmienność jest wykluczona, ponieważ wartść takich kryptowalut jest zapewniona przez połączenie z prawdziwą walutą lub za pomocą koszyka aktywów. Jednocześnie wskazano, że monety cyfrowe, które nie podlegają kontroli, stanowią zagrożenie dla stabilności politycznej i finansowej państw.

Obecnie liczba portfeli związanych z różnymi monetami cyfrowymi wynosi około 50 milionów, a liczba ta prawdopodobnie wzrośnie do 200 milionów do 2030 roku, sugerują naukowcy z Deutsche Bank.

Ponadto przewidują, że kryptowaluty staną się głównym nurtem za dwa lata. Głównymi czynnikami napędzającymi ich przyjęcie są rozwijany juan cyfrowy i system płatności Facebook Libra. Po wydaniu będą one dostępne dla ponad 1,5 miliarda obywateli Chin i 2,5 miliarda użytkowników sieci społecznościowej, które razem stanowią ponad połowę światowej populacji.

Raport podkreśla, że ​​nawet po dekadzie kryptowaluty są jeszcze w powijakach. Deutsche Bank uważa jednak, że ich dalszy rozwój może radykalnie zmienić sferę płatności, bankowość i wpłynąć na zasady działania banków centralnych.

https://www.dbresearch.com/PROD/RPS_EN-PROD/PROD0000000000504589/The_Future_of_Payments_-_Part_III__Digital_Currenc.pdf

Comments (No)

Leave a Reply

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.