Vitalik Buterin rozważa rozszerzenie protokołu Ethereum

Protokół Ethereum to ciągła ewolucja

Współzałożyciel Ethereum, Vitalik Buterin, omówił na blogu zalety włączenia niektórych funkcji do kodu głównego protokołu w porównaniu z implementacją ich na blockchainie.

Wśród omawianych rozwiązań Buterin wymienił standard tokena ERC-4337 do abstrakcji kont, ZK- EVM, prywatnych mempoolów, prekompilacji kodu i płynnego stakingu.

Według niego początkową filozofią Ethereum był „minimalizm protokołowy” – chęć uczynienia rdzenia blockchaina tak prostym, jak to tylko możliwe, poprzez wdrożenie większości rozwiązań na wierzchu. Jednak ostatnio pojawiło się „ostrożne zainteresowanie” włączeniem wielu z tych funkcji do kodu podstawowego, przyznał Buterin.

Uważa on, że za utrwaleniem protokołu ERC-4337 przemawia szereg korzyści, m.in.:

  • efektywniejsze wykorzystanie gazu i redukcja stałych kosztów transakcyjnych;
  • zmniejszenie ryzyka błędów w kodzie funkcji;
  • sprzeciw wobec cenzury w protokole.

Odnośnie potencjalnego włączenia ZK-EVM do głównego kodu, Buterin zauważył, że obecnie istnieje duża liczba implementacji rollupów ZK . Twórcy wszystkich tych rozwiązań, takich jak PSE ZK-EVM, Kakarot, Polygon ZK-EVM, Linea, Zeth i inni, zmuszeni są „pisać dość podobny kod, aby sprawdzić wykonanie bloków”. Teoretycznie do tej funkcji można zastosować podstawowy EVM, ale istnieje wiele niuansów technologicznych.

„Naprawa ZK-EVM jest zarówno obiecująca, jak i wymagająca” – stwierdził Buterin.

Zauważył, że rozwój MEV przekształcił produkcję bloków w działalność na dużą skalę, która generuje dla uczestników większy dochód niż domyślne algorytmy. Społeczność próbuje przezwyciężyć ten problem poprzez niezgodne z protokołem wdrożenia koncepcji PBS polegającej na oddzieleniu proponującego blok i budującego blok.

Rozwiązania takie jak MEV-Boost pozwalają walidatorom delegować tworzenie bloków wyspecjalizowanym uczestnikom, ale wymagają zaufania do nowej kategorii podmiotów – przekaźników.

Jednak Buterin uważa, że ​​niebezpieczeństwo przeciążenia konsensusu jest mocnym kontrargumentem za włączeniem PBS do kodu protokołu .

Jeśli chodzi o prywatne projekty pamięci, które niedawno otrzymały, programista zauważył, że istnieją poważne przeszkody w zapisaniu tej funkcji w protokole. Dzięki takim rozwiązaniom transakcje są szyfrowane do czasu ich nieodwracalnego zablokowania. Jednocześnie stosowane technologie szyfrowania mają pewne słabe strony, uważa Buterin. Jego zdaniem zadanie wprowadzenia prywatnych mempoolów na pierwszy poziom blockchainu bez przełomów technologicznych wydaje się „zadaniem wymagającym”.

Comments (No)

Leave a Reply