Vitalik Buterin: PoS jest mniej scentralizowany i bezpieczniejszy

Plusy i minusy PoW i PoS są częstym tematem dyskusji w społeczności krypto. W ostatnim wywiadzie założyciel Ethereum, Vitalik Buterin, mówił o zaletach PoS nad PoW. Ponadto, jego zdaniem, PoS jest znacznie bardziej skuteczny.

Buterin zauważył, że obecnie głównym zadaniem jest uruchomienie sieci Proof-of-Stake i sprawdzenie, czy może ona działać niezależnie.

Gdy zostanie to potwierdzone, programiści planują przeprowadzić fuzję. Następnie wszystko zostanie przeniesione do sieci PoS, aż ostatecznie sieć Proof-of-Work zniknie.

Vitalik Buterin uważa, że ​​wprowadzenie PoS utrudni hakerom atakowanie, ponieważ będzie znacznie droższe niż w sieciach PoW. Ponadto wdrożenie PoS zastąpi proces wydobywania Ethereum alternatywnymi metodami weryfikacji i walidacji.

Biorąc pod uwagę, że nie ma nadmiernych obliczeń w PoS, uważa się je za bardziej przyjazne dla środowiska niż PoW. Jednak w przypadku PoS zawsze istnieje obawa, że ​​wcześni posiadacze ETH nie będą zachęcani do sprzedawania swoich monet stronom trzecim. Ponadto oba systemy mają typowe luki w zabezpieczeniach, takie jak ataki DoS i Sybil. Ale fakt, że PoW jest bardziej wrażliwy w obu przypadkach, daje PoS kolejną zaletę.

Innym ważnym problemem związanym z PoS i PoW jest centralizacja. Przy tej okazji Buterin powiedział, że PoS ma niski stopień centralizacji, a PoW jest znacznie bardziej scentralizowany:

Faktem jest, że z PoS możesz brać udział, nawet jeśli masz niewielką sumę pieniędzy, podczas gdy w PoW potrzebujesz milionów dolarów inwestycji. Ponadto Proof-of-Stake zapewnia więcej opcji zapobiegania atakom o 51%.

Comments (No)

Leave a Reply