Szef Fed wyjaśnia, dlaczego USA nie spieszy się z wprowadzeniem cyfrowego dolara

Na cyfrowego dolara jeszcze poczekamy

Jerome Powell stwierdził, że chiński model CBDC nie będzie działał w krajach takich jak Stany Zjednoczone.

Stany Zjednoczone nie postawiły sobie za zadanie jak najszybszego uruchomienia cyfrowego dolara, ponieważ w tej sprawie ważne jest bardziej wyważone podejście. Szef Systemu Rezerwy Federalnej (FRS) Jerome Powell mówił o tym w wywiadzie dla CNBC.

Powell powiedział, że wprowadzenie cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC) jest teraz możliwe i wkrótce będzie dostępne w niektórych krajach na całym świecie. Jednak jego zdaniem „o wiele ważniejsze jest, aby zrobić to dobrze, niż spieszyć się z konkluzjami”.

Powell podkreślił, że Fed musi sprawdzić, czy cyfrowy dolar przyniesie korzyści zwykłym konsumentom i czy sprawdzi się w amerykańskim systemie finansowym. Powiedział, że organy regulacyjne uruchomiły „bardzo poważny program”, aby odpowiedzieć na pytania związane z technologicznymi i politycznymi aspektami projektu.

Powell powiedział, że chiński model CBDC nie może być stosowany w krajach takich jak Stany Zjednoczone, ponieważ po prostu „nie zadziała”, ponieważ pozwoli rządowi śledzić transakcje obywateli.

Fed uważa, że ​​CBDC powinno współistnieć z gotówką i bezgotówkowymi formami pieniężnymi – razem mogą uelastycznić system płatności. Europejski Bank Centralny zajmuje podobną pozycje w sprawach CBDV

Comments (No)

Leave a Reply

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.