SEC pozywa giełdę Binance i jej właściciela Changpeng Zhao

Binance z 13 zarzutami

Binance, największa globalna giełda kryptowalut, oraz jej CEO Changpeng Zhao, są obecnie na celowniku Amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). Regulator złożył przeciwko nim pozew, zarzucając niezarejestrowaną sprzedaż i oferty tokenów BNB (BNB) i BUSD, a także produktów Simple Earn i BNB Vault, oraz stakingu.

Pozew zawiera łącznie 13 zarzutów, w tym fakt, że Binance nie zarejestrowała swojej platformy Binance.com jako giełdy, brokera-dealera lub agencji rozliczeniowej, co zgodnie z zarzutami miało miejsce również na jej amerykańskim oddziale. CEO Binance, Changpeng Zhao, został oskarżony jako „osoba kontrolująca”.

Regulator uważa również, że następujące aktywa zostały niewłaściwie sklasyfikowane ponieważ wg nich są to papiery wartościowe: SOL, ADA, MATIC, FIL, ATOM, SAND, MANA, ALGO i AXS.

Zgodnie z pozewem, „Oskarżeni nielegalnie namawiali amerykańskich inwestorów do zakupu, sprzedaży i wymiany kryptowalut przez niezarejestrowane platformy transakcyjne dostępne online na Binance.com i Binance.US”.

W komunikacie prasowym SEC podkreślono, że Zhao i jego firma kontrolowali aktywa klientów, przekierowywali je „według własnego uznania” i „potajemnie kontrolowali” amerykański oddział Binance. Informacje te potwierdził wcześniej Reuters.

Gary Gensler, przewodniczący SEC, stwierdził, że Binance i Zhao próbowali omijać amerykańskie przepisy dotyczące papierów wartościowych, ogłaszając „fikcyjne kontrole, które ignorowali, aby zatrzymać cennych amerykańskich klientów na swoich platformach”.

SEC domaga się nałożenia stałego zakazu działalności na Binance i Zhao, zajęcia nielegalnie uzyskanych dochodów wraz z odsetkami, a także nałożenia sankcji finansowych.

Zhao odpowiedział na te zarzuty poprzez tweet, w którym stwierdził „4”, co interpretuje się jako ignorowanie „FUD” (strachu, niepewności i wątpliwości) i fałszywych informacji. Wkrótce potem, tweet został usunięty.

Cały nasz zespół jest gotowy, zapewniając stabilność systemów, w tym wypłat i depozytów„, zapewnił Zhao, odnosząc się do sytuacji na platformie Binance.

Comments (No)

Leave a Reply

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.