Nowy portfel krypto w przeglądarce Opera

Opera, ogłosiła wydanie publicznej wersji swojej przeglądarki Web3-Ready. Przęglądarka dostępna jest na Androida i posiada wbudowany portfel kryptowalut.

Wcześniejsza wersja beta przeglądarki, dostępna na Androida, obsługiwała eter ethereum i inne tokeny wykorzystując standard sieci ERC-20. Zapewniała również wsparcie dla innych krypto kolekcji (standardu ERC-721). Między innymi takich jak CryptoKitties, zdecentralizowanych aplikacji opartych na ethereum czy dAppy do których dostęp można uzyskać z portfela.

Menadżer Opera Crypto, Charles Hamel, wypowiada się następująco:

„Do tej pory korzystanie z kryptowalut online i uzyskiwanie dostępu do Web3 wymagało specjalnych aplikacji czy rozszerzeń. Utrudniało to ludziom wypróbowanie tych funkcji. Nasza nowa przeglądarka usuwa ten problem.”

Hamel stwierdził, że nowy produkt jest w dużej mierze taki sam jak produkt beta. Kierując się jednak opiniami użytkowników firma znacznie zaktualizowała i zmodyfikowała interfejs aplikacji. Teraz przeglądarka jest bardziej intuicyjna i ogranicza ilość kroków koniecznych do konfiguracji portfela.

Firma zdecydowała się na wsparcie ethereum ponieważ ma największą społeczność deweloperów tworzących dAppy. Portfel Opera integruje ethereum Web3 API, ułatwiając interakcję z dAppami. Firma nazywa to „narzędziem dostępu do informacji, dokonywania transakcji online i zarządzania tożsamością użytkowników w sposób, który zapewnia im większą kontrolę.”

Wysłuchując opinii

Hamel twierdzi, że podczas fazy beta projektu, Opera otrzymała informację zwrotną od programistów. Chcieli się oni upewnić, że ich dAppy działają zgodnie z zamierzeniem przeglądarki.

W rezultacie mamy lepszą stabilność i lepszą zgodność z dAppami. Portfel jest o wiele bezpieczniejszy niż rozszerzenie”- dodał Hamel.

Przeglądarka na Androida jest już dostępna dla użytkowników. Opera w 2019 roku planuje ponadto dodać podobne aktualizacje do pełnej wersji przeglądarek na Windows, Linux i Mac. Wersje dla programistów są obecnie w fazie testów. Co będzie z Apple iOS? Hamel mówi, że „dopóki jest to środowisko bardziej wymagające i surowe dla twórców aplikacji, dopóty nie będzie to dla nas głównym celem.”

W październiku Opera ogłosiła współpracę z firmą Ledger Capital, aby dalej zagłębiać się w techologię blockchain. Jednocześnie obie firmy stwierdziły, że szukają nowych aplikacji i sposobów wykorzystania blockchain, oraz możliwości rozwoju tej technologii w produktach Opera.