Tether złożył wniosek o rejestrację znaku towarowego w Federacji Rosyjskiej

W dniu 12 stycznia firma kryptowalutowa Tether złożyła wnioski o rejestrację czterech znaków towarowych w Federacji Rosyjskiej. Odpowiednie dokumenty zostały opublikowane w biuletynie Federalnej Służby Własności Intelektualnej z dnia 15 stycznia.

Emitent USDT rejestruje znaki towarowe:

  • Alloy by Tether (wniosek 2024701810);
  • AUSDT (2024701812);
  • Tether Alloy (2024701813);
  • Tether USDT (2024701814).

Według strony internetowej Rospatent, wnioski są obecnie w trakcie formalnego rozpatrywania.

Oficjalnie Tether nie skomentował sytuacji.

Andrey Tugarin, założyciel GMT Legal i rzecznik patentowy, stwierdził, że rejestracja znaku towarowego daje posiadaczowi praw wyłączne prawo do korzystania z niego w określonej jurysdykcji.

„Tether będzie mógł zakazać używania jakichkolwiek podobnych oznaczeń na terytorium Federacji Rosyjskiej: wszystkiego, co będzie w taki czy inny sposób zgodne, podobne graficznie lub w jakiś sposób związane z przedstawionymi znakami towarowymi. Naruszający będą karani grzywną w wysokości do 5 milionów rubli.”

Ponadto emitent USDT będzie miał prawo do wydzierżawienia licencji na te znaki towarowe firmom zewnętrznym za opłatą.

Według prawnika, na całym świecie rejestracja znaku towarowego w określonej jurysdykcji ma miejsce, gdy posiadacz praw zamierza aktywnie prowadzić w niej działalność.

„Nie oznacza to, że koniecznie sam Tether zrobi coś w Federacji Rosyjskiej. Być może jakieś przedstawicielstwa firmy zostaną tu otwarte i będą używać tego znaku towarowego. W ten sposób właściciel praw zabezpieczył się z wyprzedzeniem i złożył wniosek o rejestrację, aby później nie doszło do nieuczciwych działań.”

Yulia Privalova, szefowa praktyki FinTech & Crypto w kancelarii DRC, przypomniała, że USDT jest szczególnie popularny wśród rosyjskich użytkowników ze względu na blokowanie kart. Uważa również, że rejestracja znaku towarowego w Rosji jest strategicznym krokiem dla Tether w celu ochrony i rozszerzenia działalności.

USDT jest emitowany na 14 blockchainach i jest największym stablecoinem pod względem kapitalizacji na poziomie 95,1 mld USD, według CoinGecko. Pod koniec ubiegłego roku Tether wyemitował dodatkowe 1 mld monet w sieci Ethereum jako „rezerwy”.

Comments (No)

Leave a Reply