Sieć BTC przeciążona. W mempoolu utknęło ponad 400 000 transakcji

Liczba niepotwierdzonych transakcji w sieci Bitcoin potroiła się w ciągu zaledwie dwóch tygodni, a liczba transakcji tkwiących w mempoolu wzrosła ze 134 000 do ponad 440 000. W tym samym czasie opłaty transakcyjne wystrzeliły w górę, z ~$1,99 za zlecenie 26 kwietnia do ~$19. Znacznie wzrosły również czasy realizacji transakcji, przy czym nawet Binance zawiesił na jakiś czas wypłaty.

W chwili pisania tego tekstu w mempoolu sieci Bitcoin czeka 440 000 transakcji. Transakcje wielu użytkowników utknęły i nie wiedzą oni jak długo będą musieli czekać na realizację swoich przelewów. Niektórzy na Twitterze podejrzewają celowy atak, ale bardziej prawdopodobne jest, że to po prostu popularność Ordinal i tokenów BRC20 stanowi wyzwanie dla sieci: obecnie w sieci znajduje się ponad 13 000 tokenów BRC20 i 4,17 miliona Ordinal.

Aby nadrobić zaległości, Bitcoin musiałby wydobyć około 200 bloków, co przy normalnym tempie zajęłoby prawie półtora dnia. W takich ekstremalnych sytuacjach sieć zmniejszy własne obciążenie poprzez zwiększenie opłat transakcyjnych. Tym razem użytkownicy musieli zmierzyć się z prowizjami nie widzianymi od połowy 2021 roku:

oplaty btc

Atak czy wolny rynek?

Temat przeciążonego mempoola jest ostatnio na językach użytkowników Twittera: jedni są podekscytowani gwałtownym wzrostem aktywności, inni klasyfikują wzrost liczby transakcji na Ordinals jako atak DDoS.

„Bitcoin nie jest atakowany. Anemiczne próby zwiększenia rozmiarów bloków nie wystarczyły do zaspokojenia popytu, a Lightning Network nie osiągnęła masy krytycznej. Przestańcie marudzić. Albo zaakceptuj, że duże mempool i wysokie opłaty będą teraz normą, albo zwiększaj rozmiar bloków we właściwy sposób.”

Spekulacje zostały dodatkowo podsycone przez fakt, że Binance również wstrzymał na chwilę wypłaty BTC w odpowiedzi na zaistniałą sytuację. Usługa została jednak ponownie uruchomiona wkrótce potem. Zwiększenie rozmiaru bloku w bitcoinie nie wchodzi w rachubę w drodze konsensusu. Była taka próba podczas wojny o fork bitcoina w 2017 roku, ale na szczęście poniosła ona sromotną porażkę, a bitcoin cash (BCH) wraz z nią. Zwiększenie rozmiaru bloku nie rozwiązałoby problemu uciekających opłat za wydobycie, po prostu zwiększyłoby rozmiar blockchaina bitcoina do tego samego rozmiaru, co Ethereum.

Co zaskakujące, duża liczba nieprzetworzonych transakcji nie doprowadziła jeszcze do znacznego wzrostu liczby użytkowników Lightning Network – bez wątpienia z powodu kosztów i obaw o bezpieczeństwo. Jeśli jednak wysokie opłaty pozostaną, Lightning Network wyraźnie wyłoni się jako zwycięzca.

Comments (No)

Leave a Reply