7 mld dolarów wypranych na DEXach
Firma analityczna Elliptic w nowym raporcie na temat poziomu przestępczości kryptograficznej podała, że od 2020 r. różni przestępcy obsłużyli aktywa o wartości ponad 7 miliardów dolarów za pośrednictwem giełd i usług wymiany DEX.
Eksperci firmy Elliptic zidentyfikowali trzy najpopularniejsze narzędzia wykorzystywane przez kryptoprzestępców do mylenia śladów transakcji i komplikowania śledztwa.
Badacze firmy Elliptic twierdzą, że w ciągu ostatnich czterech lat oszuści finansowi z powodzeniem wykorzystali moc zdecentralizowanych giełd (DEX), mostów międzyłańcuchowych i anonimowych giełd do przenoszenia i ukrywania dochodów z przestępstw związanych z takimi działaniami, jak kradzieże aktywów cyfrowych, oszustwa i programy Ponzi i tym podobne.

„Przestępcy zaczęli stosować bardziej wyrafinowane techniki międzyłańcuchowe, takie jak handel instrumentami pochodnymi i zlecenia limitowane. Wszystko po to, aby zmylić przełożonych i ukryć ich działalność związaną z praniem pieniędzy” – czytamy w raporcie firmy.
Używanie DEX-ów jest ściśle powiązane z exploitami w przestrzeni zdecentralizowanych finansów (DeFi) i hackami na scentralizowane giełdy. Mosty międzyłańcuchowe umożliwiają atakującym przesyłanie zasobów między sieciami blockchain. Anonimowe usługi wymiany kryptowalut umożliwiają przesyłanie aktywów zarówno w obrębie łańcuchów bloków, jak i pomiędzy nimi, bez konieczności otwierania konta.
Comments (No)