Ostateczna decyzja w sprawie wprowadzenia cyfrowego euro zostanie podjęta jesienią

Bank Centralny Unii Europejskiej (EBC) podejmie decyzję o utworzeniu CBDC do końca października. Zostało to ogłoszone przez szefową agencji Christine Lagarde.

Według niej powszechne przyjęcie cyfrowego euro i tak nie nastąpi w najbliższej przyszłości. Zauważyła, że EBC działa „w trybie przyspieszonym”, ale ostateczna odpowiedź w tej sprawie jest nadal dyskutowana.

Po posiedzeniu Rady Prezesów banku centralnego planowana jest „pilotażowa faza eksperymentów i dostrajania”. Masowe wdrożenie technologii zaplanowano na 2027 rok.

Głównym celem jest zachowanie wartości waluty fiducjarnej i jej parytetu z przyszłym CBDC.

Równolegle do szefa EBC, Andrew Bailey, gubernator Banku Anglii, wyraził swoje poglądy na temat technologii. Powiedział, że hurtowe CBDC mogą być „rewolucją w infrastrukturze, rynkach finansowych i finansowaniu handlu”.

Bank centralny zaczął badać cyfrowe euro w 2021 roku. Inicjatywa pojawiła się w listopadzie 2019 roku. W październiku 2020 r. EBC opublikował obszerny raport na ten temat. Lagarde prognozowała pojawienie się CBDC w ciągu czterech lat.

Ogłaszając w maju opracowanie ram prawnych dla waluty cyfrowej, członek Rady Prezesów EBC Fabio Panetta powiedział, że jej uruchomienie zajmie około 3-4 lat.

W czerwcu 2023 r. Komisja Europejska przedstawiła wniosek ustawodawczy, który ustanowiłby podstawę prawną dla ewentualnej emisji cyfrowego euro jako uzupełnienia gotówki. CBDC działałoby jako portfel elektroniczny. Użytkownicy mogliby również dokonywać transakcji offline.

Dla przypomnienia, Bank Szwajcarii zaplanował „rychłe” uruchomienie hurtowej krajowej waluty cyfrowej na giełdzie SDX w ramach projektu pilotażowego.

Comments (No)

Leave a Reply