Od czego zależy kurs bitcoina? Czy bitcoin może spaść do zera?

Dziś porozmawiamy o czynnikach, które wpływają na cenę pierwszej kryptowaluty i ogólnie wszystkich projektów blockchain. Każdy wie, że kryptowaluty są zmienne, ale nie każdy potrafi wyjaśnić, od czego zależy cena bitcoina. Sprawdźmy, co powoduje fenomenalny sukces bitcoina i dlaczego po kolejnej podwyżce stóp procentowych zawsze pojawia się korekta.

Co wpływa na wartość Bitcoina?

Cena przede wszystkim zależy od równowagi podaży i popytu. Kurs Bitcoina rośnie, gdy rośnie popyt, a spada, gdy popyt spada. Na popyt wpływa wiele czynników. Obejmują one globalne wydarzenia światowe, takie jak wojna , zakłócenia gospodarcze i znaczące wydarzenia w branży kryptowalut, takie jak premiery nowych projektów lub zmiany statusu prawnego kryptowalut przez najważniejsze potęgi światowe. Liczą się też publiczne wypowiedzi celebrytów itd.

Ekosystem bitcoina jest w pełni zdecentralizowany. Nikt nie reguluje bazy monetarnej, więc tworzenie bitcoinów odbywa się według zasad zapisanych w protokole. Transakcje dodane do blockchaina są zakodowane i na zawsze wyryte w kamieniu. Górnicy w sieci bitcoin rywalizują o to, by zostać pierwszym węzłem, który rozwiąże skomplikowaną zagadkę kryptograficzną. Zwycięzca otrzymuje odpowiednią nagrodę za blok. Nowy blok jest dodawany do łańcucha co 10 minut po osiągnięciu konsensusu w sieci przez wszystkich członków sieci co do jego ważności.

Wszystkie transakcje w sieci Bitcoin przebiegają zgodnie z precyzyjnym i niezmiennym procesem od czasu, gdy Satoshi Nakamoto stworzył pierwszy blok, zwany blokiem Genesis. Jedynym przepisem w protokole Bitcoina, który pociąga za sobą zmianę od czasu do czasu, jest halving.

Jaka jest wartość bitcoina? Jego wartość (podobnie jak wartość każdej innej waluty) opiera się na wartości postrzeganej i zależy od popytu. Dlaczego jednak popyt zmienia się tak drastycznie? Bitcoin ma najwyższy wolumen obrotu w porównaniu z innymi kryptowalutami. Jednak dzienne obroty na rynku złota czy diamentów są wielokrotnie wyższe. Dość łatwo jest przesunąć w górę lub w dół cenę bitcoina (lub dowolnej z alternatywnych monet), dlatego widzimy ciągłe podwyżki stóp. Gdyby bitcoin miał taki sam wolumen obrotu jak na przykład złoto, jego zachowanie byłoby bardzo podobne pod względem zmienności.

Ponieważ w obiegu znajduje się ograniczona liczba bitcoinów, a tworzenie nowych monet odbywa się według ścisłych zasad z coraz mniejszą ilością, popyt musi podążać za deflacyjnym zachowaniem bitcoina, aby utrzymać stabilność cen. Jednak nie zawsze tak jest.

Artykuł polecany dla początkujących: Jak sprzedać BTC

Czy cena bitcoina może spaść do zera? Teoretycznie tak. Waluty fiat, które nie są już używane, są potrzebne tylko kolekcjonerom. Warto zauważyć, że takie waluty zazwyczaj upadały w wyniku hiperinflacji. W przypadku Bitcoina hiperinflacja nie jest możliwa, ponieważ Bitcoin nie może być tworzony arbitralnie, a jego emisja jest stała i ograniczona.

bitcoin

Top 5 czynników wpływających na wartość BTC

Co wpływa na kurs bitcoina do dolara? Przede wszystkim są to wiadomości, które szkodzą lub przynoszą korzyści reputacji kryptowaluty, a także ryzyko dla głównych posiadaczy z powodu zewnętrznej interwencji regulacyjnej lub zakłóceń technologicznych.

Dopóki Bitcoin nie osiągnie naprawdę globalnej akceptacji, możemy spodziewać się zarówno znacznych wzrostów, jak i znacznych spadków jego ceny. Przyjrzyjmy się bliżej temu, od czego zależy kurs Bitcoina.

Czynniki makroekonomiczne

Nie jest tajemnicą, że bitcoin spada w korelacji z giełdą. Prawda jest taka, że nie zawsze tak jest. W niektórych przypadkach walutom cyfrowym udaje się przez pewien czas zachować względną stabilność, nawet gdy indeks Dow Jones i inne tradycyjne indeksy rynków finansowych spadają. Ale na branżę blockchain wpływają także globalne zawirowania.

Epidemia COIVID-19 i inne globalne wydarzenia w ostatnich latach są częściowo odpowiedzialne za spadek pierwszej kryptowaluty i całego rynku.

Czynniki fundamentalne

Jeśli myślisz, że kurs bitcoina zależy tylko od wskaźników makroekonomicznych i tweetów Elona Muska, to jesteś w błędzie. Pierwsza kryptowaluta oparta jest na technologii blockchain, co oznacza, że użytkownicy mają dostęp do fundamentalnie nowego algorytmu wzajemnych płatności, a także przekazywania dowolnych informacji za pośrednictwem globalnej sieci.

Bitcoin powstał w wyniku kryzysu w światowym systemie finansowym. Od czego zależy wzrost bitcoina? W wielu aspektach zależy on od zrozumienia potrzeby radykalnej restrukturyzacji całej gospodarki światowej. A to nie może się zdarzyć bez innowacji. A z czasem zapotrzebowanie na nowe technologie będzie tylko rosło.

Podaż i popyt

Emisja Bitcoinów jest ściśle regulowana, co oznacza, że nie ma możliwości zaoferowania większej ilości monet niż już zostały wyemitowane. Popyt na cyfrowe aktywa jest bardzo niestabilny. Czasami jest wręcz przesady. Ale wtedy na pewno nastąpi korekta. Mimo to wielu inwestorów patrzy na bitcoina jako na sposób oszczędzania. W rzeczywistości bitcoin stał się już cyfrową alternatywą dla złota i fiatów, a wahania Bitcoina nie przerażają większości jego posiadaczy.

Rozporządzenia

Kiedy bitcoin był handlowany po jednym dolarze amerykańskim za monetę, zewnętrzni regulatorzy nie zwracali na niego uwagi. Ale teraz wart jest 21 000 USD za monetę, a w szczytowym okresie był kilka razy droższy. Władze po prostu nie mogły zignorować tak dużego rynku, a bycie cały czas poza prawem nie jest tak wspaniałe, jak może się to wydawać na pierwszy rzut oka.

Niektóre kraje uznały bitcoina za alternatywny instrument finansowy, inne za cyfrowe akcje, a niektóre próbowały go całkowicie zakazać.

Górnictwo

Górnicy przetwarzają transakcje i tworzą nowe bloki, otrzymując wynagrodzenie w monetach cyfrowych. Niektórzy górnicy oszczędzają je na później, podczas gdy inni przynoszą je natychmiast na giełdy kryptowalut, zwiększając podaż, co niewątpliwie wpływa na kursy bitcoina i innych kryptowalut.

Aby złagodzić ten wpływ, system przewiduje regularne zmniejszanie nagrody za wydobyty blok. Co cztery lata następuje halving BTC. Górnicy otrzymują o połowę mniej monet, ale po każdym halvingu bitcoin zaczyna zyskiwać na wartości.

Spekulacja i pompowanie

Czasami rynek jest niespokojny nie z powodu globalnych zawirowań, ale z powodu pozbawionej skrupułów gry niektórych jego uczestników. W okresach wysokiego popytu spekulanci celowo wywołują szał, a w czasie zawirowań szerzą panikę, aby łowić ryby w niespokojnych wodach. Niestety, czasem pomagają im założyciele niektórych giełd kryptowalut. Jeśli nie chcesz paść ofiarą takich manipulacji, naucz się trzeźwo oceniać sytuację.

Czym zabezpieczony jest Bitcoin?

Bitcoin, jak każdy tradycyjny pieniądz nie ma żadnego zabezpieczenia. Chociaż jeśli podliczyć wszystkie wydatki związane z jego siecią blockchain, wychodzi całkiem spora suma. Niemniej jednak bitcoin ma wartość, ponieważ wiele osób postrzega go jako coś wartościowego i wierzy w jego powszechną akceptację.

Bitcoin to nie tylko wirtualny zestaw znaków, ale jasno skonstruowany system, który opiera się na fundamentalnie nowej technologii transmisji danych.

Comments (No)

Leave a Reply