Moody’s zauważa potencjał sztucznej inteligencji i blockchain w przekształcaniu rynków finansowych

AI i Rynki Finansowe

Według raportu Moody’s wykorzystanie technologii blockchain i sztucznej inteligencji (AI) może potencjalnie obniżyć koszty emitentów instrumentów finansowych, takich jak obligacje, w ciągu najbliższych pięciu lat.

Eksperci agencji ratingowej zauważyli także, że wprowadzenie innowacji będzie wymagało wzrostu kosztów IT i „znaczących inwestycji”. Jednak zaprocentuje to w przyszłości – mówią.

Według ekspertów Moody’s niedawny rozwój sztucznej inteligencji i technologii rozproszonych rejestrów (DLT) zwiększył ich potencjał w przekształcaniu rynków finansowych.

Agencja uważa, że ​​sztuczna inteligencja może potencjalnie obniżyć koszty firm w branży poprzez automatyzację zadań ręcznych, a DLT może „stopniowo obniżać koszty, szczególnie w przypadku małych emitentów”.

Eksperci twierdzą, że tokenizowane obligacje mogą potencjalnie obniżyć koszty transakcji i zwiększyć dostępność rynków kapitałowych poprzez wyeliminowanie pośredników takich jak banki. Ich zdaniem dzięki takim instrumentom wzrośnie płynność rynku wtórnego.

Eksperci twierdzą, że skutki nowych technologii będą prawdopodobnie pozytywne, ale mogą się znacznie różnić w zależności od kraju, regionu, firmy lub pracownika. Przyznali, że niektóre podmioty ucierpią z powodu innowacji technologicznych.

Moody’s zwrócił również uwagę na wyzwania związane z wdrażaniem technologii stojącej za kryptowalutami, takie jak możliwość uchylania się od płacenia podatków, prania pieniędzy i finansowania terroryzmu w przypadku braku odpowiednich regulacji.

Comments (No)

Leave a Reply