Liczba firm kryptowalutowych zarejestrowanych w Estonii spadła o 80%

Firmy wyprowadzają się z Estonii

W Estonii liczba zarejestrowanych firm kryptowalutowych spadła o prawie 80%. Poinformowało o tym Biuro Danych o Przeciwdziałaniu Praniu Pieniędzy (RAB).

Od czasu wejścia w życie zaostrzonych wymogów ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu około 200 firm zrezygnowało z koncesji na prowadzenie działalności. Mniej więcej tyle samo anulowano RAB z powodu niezgodności. Łącznie cofnięto licencje 389 firmom.

Według szefa departamentu Mathisa Mäekera, przy odnawianiu zezwoleń Biuro wielokrotnie napotykało na „podejrzane okoliczności”, które potencjalnie mogły wskazywać na związek z nielegalną działalnością.

W szeregu przypadków RAB zidentyfikował osoby powołane na członków zarządu lub osoby kontaktowe, które same o tym nie wiedziały, nie posiadały należytej reputacji biznesowej i których życiorysy zostały sfałszowane. Przedłożone przez kilka firm biznesplany zawierały prognozy finansowe, błędy drukarskie i były pozbawione wszelkiej logiki.

Dokumenty często składano w niewłaściwym języku estońskim — w niektórych przypadkach zastosowano nieodpowiednie tłumaczenie maszynowe. Wiele firm złożyło wniosek za pośrednictwem tych samych dostawców usług prawnych.

Zgodnie z obowiązującym prawem firmy kryptowalutowe działające w Estonii muszą mieć minimalny poziom kapitału i mieć wśród personelu ekspertów ds. zgodnościAML-wymagania.

Na dzień 1 maja 2023 roku w Estonii obowiązywało 100 licencji biznesowych na świadczenie usług związanych z kryptowalutami.

Przypomnijmy, że w 2020 r. władze estońskie cofnęły licencje ponad 1000 firm działających w obszarze aktywów cyfrowych.

W styczniu 2021 r. Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt ustawy , który zaostrza wymagania dla firm kryptowalutowych.

Comments (No)

Leave a Reply