Vitalik Buterin: Ethereum zmniejszy zużycie energii o 99%

Vitalik Buterin, powiedział, że Ethereum jest gotowe na dalsze aktualizacje do protokołu 2.0, co spowoduje 99% zmniejszenie zużycia energii.

Buterin w wywiadzie dla Bloomberga skomentował najnowszy hardfork London, nazywając go najpoważniejszą zmianą w blockchain od 2015 roku.

Według Buterina najważniejszą częścią aktualizacji jest propozycja ulepszenia EIP-1559, która całkowicie zmieniła sposób kredytowania transakcji. Przed pojawieniem się „Londynu” prowizje były wypłacane w formacie aukcyjnym, czyli górnicy przede wszystkim wykonywali transakcje z najwyższą prowizją.

Po wczorajszym hardforku, każdy blok ma stałą opłatę, która zależy od obciążenia sieci i popytu. Teraz użytkownicy nie muszą samodzielnie naliczać i ustalać prowizji. Londyn wprowadził również możliwość dawania napiwków górnikom za szybsze transakcje.

Ethereum 2.0 pozwoli oryginalnemu blockchainowi na skalowanie i uczynienie go bardziej przyjaznym dla użytkownika. Główną cechą aktualizacji jest przejście sieci na konsensus Proof-of-Stake (PoS) – zastąpi on konsensus Proof-of-Work (PoW), na którym obecnie działa blockchain. Dokładna data przejścia Ethereum na protokół 2.0 jest wciąż nieznana.

Główna różnica między PoS a PoW polega na tym, że do utrzymania działania sieci PoS nie są potrzebni górnicy, którzy generują moc obliczeniową. Kondycję łańcucha bloków zapewniają posiadacze cyfrowych monet i są za to nagradzani.

https://www.bloomberg.com/news/articles/2021-08-05/ethereum-founder-says-upgrade-sets-stage-for-energy-usage-cut

Comments (No)

Leave a Reply