W dzisiejszych czasach coraz więcej ludzi zaczyna interesować się rynkiem kryptowalut. Bardzo często ludzie próbują swoich sił w ich wydobyciu czy kupnie. Czy to z samej ciekawości, czy chęci realnego zarobku. Na początku spróbujmy wytłumaczyć, co to jest kryptowaluta i z czym to się je. Tak, aby nawet osoba nieinteresująca się tym tematem mogła się w niego zagłębić.

Kryptowaluty – co to?

Kryptowaluta jest to zdecentralizowany system płatności opierający się na systemie blockchain. Nie posiada swojej fizycznej formy, a tylko wirtualną, w wielu miejscach jest już akceptowalnym środkiem płatniczym za niektóre usługi czy dobra. Dlatego można już nazywać to wirtualnym pieniądzem. Blockchain polega na rejestrowaniu wykonywanych transakcji, wykonywanych za pomocą danej kryptowaluty. Aktualizowany jest na bieżąco i przez wiele komputerów jest to tzw. kopanie, za które w nagrodę dostajemy kryptowalutę. Proces ten jest potocznie zwany kopaniem, a osoby podejmujące się tego nazywane są górnikami. Do zapisu oraz weryfikacji używa się zaawansowanej technologii kryptograficznej, która wykonuje bardzo skomplikowane obliczenia matematyczne, które szyfrują dane informacje. Co najważniejsze są one zdecentralizowane. To znaczy, że nie są niezależne od żadnego organu zarządzającego funduszami. Czyli nie działa na nie np. inflacja.

Kryptowaluty – jak zacząć?

Aby zacząć inwestować w kryptowaluty, należy założyć konto na specjalnie przeznaczonych do tego platform internetowych. To już do Was należy jakiego wyboru dokonacie. Dlatego przed rozpoczęciem warto poczytać o platformach. Jakie mają zalety, wady opinie oraz najważniejsze jak bardzo są bezpieczne. Bo jak wiadomo, są to wasze pieniądze, które przeznaczycie na inwestycje. Po założeniu konta i weryfikacji możecie dokonać zakupu swojej pierwszej kryptowaluty. Odbywa się to bardzo szybko za pomocą przelewu lub karty kredytowej, po czym krypto ląduje w wirtualnym portfelu. Teraz pozostaje czekać na dobry kurs i można działać.

Aktualne kursy kryptowalut

Na rynku istnieje ponad 4 tysiące różnych kryptowalut, poniżej możecie zobaczyć aktualny kurs 20 najpopularniejszych kryptowalut znajdujących się na rynku. Jak wiadomo, kursy mogą zmieniać się w każdej chwili. Dlatego podane są kursy na obecną chwilę. Wszystkie podane są w PLN.

 • (BTC) Bitcoin Kurs  166,999.93  Kupno 166,150.29 Sprzedaż 166,999.00
 • (ETH) Ethereum Kurs 12,850.00  Kupno 12,850.00  Sprzedaż 12,860.29
 • (LSK) Lisk Kurs 22.49 Kupno 22.30   Sprzedaż 22.44
 • (LTC) Litecoin Kurs 1,067.96  Kupno 1,056.07  Sprzedaż 1,068.72
 • (USDT) Tether Kurs  3.78  Kupno 3.76  Sprzedaż 3.78
 • (GAME) Game Credits Kurs  0.77  Kupno 0.77  Sprzedaż 0.79
 • (DASH) Dash Kurs 1,140.64  Kupno  1,120.00  Sprzedaż 1,140.30
 • (BCC) Bitcoin Cash Kurs 4,038.53  Kupno 4,050.86  Sprzedaż 4,099.99
 • (XIN) Infinity Economics  Kurs 0.02  Kupno 0.02  Sprzedaż 0.03
 • (XRP) Ripple Kurs 5.69 Kupno 5.69 Sprzedaż 5.72
 • (ZEC) ZCash Kurs 894.75  Kupno 900.37  Sprzedaż 907.63
 • (GNT) Golem Kurs 1.51  Kupno 1.41 Sprzedaż 1.43
 • (OMG) OmiseGO Kurs 32.83  Kupno 32.01  Sprzedaż 32.81
 • (ZRX) 0x Kurs 5.62  Kupno 5.58 Sprzedaż 5.63
 • (PAY) TenX Kurs 0.42  Kupno 0.40  Sprzedaż 0.42
 • (BAT) Basic Attention Token Kurs 4.10  Kupno 4.02  Sprzedaż 4.10
 • (REP) Augur Kurs 127.98  Kupno 123.12 Sprzedaż 127.98
 • (NEU) Neumark Kurs 0.99  Kupno 0.99 Sprzedaż 1.04
 • (TRX) TRON Kurs 0.45  Kupno 0.43 Sprzedaż 0.45
 • (AMLT) amlt  Kurs 0.24 Kupno 0.23 Sprzedaż 0.24

Jak kopać kryptowaluty?

Gdy znamy już kursy i wiemy, jaką kryptowalutę chcemy mieć. Możemy ją „wykopać”. Istnieje na to kilka metod, aby móc to robić musimy, posiadać dość wydajny komputer, który będzie udostępniał swoją moc obliczeniową i pomagał w przetwarzaniu danych w blockchainie. Kolejną rzeczą musi być stabilny dostęp do internetu najlepiej, aby było to połączenie po kablu, ponieważ wtedy połączenie nie zrywa się tak łatwo i możemy spokojnie działać bez żadnych obaw. Następnie wybieramy sposób czy będzie to przez aplikacje, którą instalujemy na komputerze, czy laptopie. Po instalacji tworzymy konto, łączymy się z pozostałymi górnikami i wspólnymi siłami wydobywamy krypto. Inną metodą jest cloud mining, czyli kopanie w chmurze. Wadą takiej metody jest to, że należy uiścić opłatę i jest to bardziej opłacalne dla osób, które już na poważnie się tym zajmują i mają fizyczny sprzęt do kopania, czyli tzw. koparkę. I tu przechodzimy do trzeciej metody właśnie za pomocą koparki. Jest to specjalny sprzęt służący do wydobywania kryptowalut, najtańsza z nich to wydatek około 10 tysięcy złotych, Więc wkład własny w tę metodę jest spory i naprawdę warto się zastanowić czy będzie się brał za to, czy tylko to chwilowa fanaberia.

Jak kupić kryptowaluty?

Jeśli nie mamy wydajnego sprzętu do wydobywania, zawsze możemy zakupić kryptowaluty. Możemy to zrobić za pomocą specjalnych kantorów lub giełd, które specjalizują się właśnie w tym zakresie. Istnieje wiele takich platform online, przed decyzją warto rozejrzeć się i zasięgnąć opinii. Jednak należy pamiętać, że nie ważne co wybierzemy, ważne by było bezpiecznie. Jeśli chcemy szybko kupić czy sprzedać to należy wybrać kantor, po wykonaniu przelewu i wybraniu tego, co nas interesuję, Praktycznie od razu dostaniemy to na nasze konto. Jak wiadomo co kantor to inny kurs, gdyż każdy kantor ma inne kursy, bo to właściciel nadaje kurs na podstawie obserwacji rynku. Gra na giełdzie jest trudniejsza i tu już warto by mieć, chodź podstawową wiedzę na ten temat. Trzeba obserwować wzrosty spadki, kiedy należy kupić, a kiedy sprzedać po najlepszym kursie.

Co wpływa na kurs kryptowalut?

Na kurs kryptowalut wpływa wiele czynników. Jednak jest 5 najważniejszych czynników, od których zależy czy kurs jest wysoki, czy niski.

 • Popyt i podaż – jeśli jest duży popyt i mała podaż to zawsze cena będzie rosła w górę i na odwrót. Podaż kryptowalut jest bardzo ograniczona, w porównaniu do tradycyjnych walut tak więc podaż w pewnym momencie zwalnia.
 • Koszty wydobycia – wydobywanie nie odbywa się przecież za darmo. Tutaj duży wpływ mają ceny prądu czy ceny sprzętu, jakim minerzy się posługują do wydobycia krypto. Jeśli wydatki będą rosły to i wydobycie będzie droższe.
 • Przepisy prawne – Co raz częściej w różnych krajach zostają wprowadzane przepisy dotyczące kryptowalut. Jedne mogą być bardziej restrykcyjne inne mniej. Jeśli zostaną wprowadzane ostrzejsze przepisy, automatycznie cena za kryptowaluty zacznie spadać.
 • Media – chyba jeden z najsilniejszych czynników, Jeśli zaczną być podawane negatywne informacje na temat kryptowalut, wtedy kursy zaczną spadać. Zdarza się, że spadek może być bardzo gwałtowny.
 • Kryzys finansowy – sytuacja gospodarki także ma duży wpływ na rynek kryptowalut. Dajmy na to, że w jakimś kraju pieniądze powoli stają się bez wartości, to ludzie szukają bezpieczniejszego zamiennika. Im więcej osób zaczyna grać na rynku kryptowalut, tym większa staje się kapitalizacja.

Jak wiadomo, istnieje wiele więcej czynników, lecz te są najważniejsze. I od nich najbardziej zależy kurs, jaki jest na daną kryptowalutę.

Kryptowaluty notowania

Notowania kryptowalut zmieniają się z minuty na minutę, praktycznie każda sytuacja może mieć na to wpływ. Dobrym przykładem jest Elon Musk, wystarczył jeden wpis na Twitterze i wszystkie notowania gwałtownie zaczęły spadać. Jest to bardzo nieprzewidywalny rynek z dużym ryzykiem.

Prognozy dla kryptowalut

W kolejnych latach rynek kryptowalut stanie się jeszcze bardziej istotny dla świata niż do tej pory. Istnieje szansa, że banki centralne zaczną skupować bitcoina i będzie kolejny rekord tj. 1 bilion dolarów wartości w bitcoinach. Chodzą także słuchy, że kryptowaluta Ripple spadnie z podium kryptowalut przez problemy z regulacjami. Lecz nie ma co przypuszczać i czytać z fusów. Najlepiej jest wszystko śledzić na bieżąco.