Władze Ukrainy zamierzają uznać kryptowaluty za aktywa finansowe

Ukraina może uznać kryptowaluty za aktywa finansowe.

Rada Najwyższa przyjmie związane z tym ramy prawne jeszcze w tym roku lub na poczatku przyszłego, o czym poinformował szef krajowej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd Ukrainy (SSMCS) Timur Khomaev.

Urzędnik odniósł się do kryptowalut jako narzędzia finansowego, zauważając jednocześnie, że nie można go jeszcze uznać za prawny środek płatniczy.

„To bardziej przypomina akcje, obligacje, weksle. Planujemy uznać kryptowaluty jako legalniy zasób finansowy  i umożliwić ludziom inwestowanie w nie oraz korzystanie z tych narzędzi finansowych „- wyjaśnił Kromaev agencji prasowej UNN.

Powiedział, że władze szwajcarskie, maltańskie i gibraltarskie stosują bardzo podobne ustawy. Według Khromaeva, Kijów powinien również stworzyć warunki dla rozwoju rynku kryptowalut w kraju.

Szef SSMCS uważa za konieczne nałożenie podatków na kryptowaluty i upoważnienie niektórych wyspecjalizowanych instytucji do regulowania tej sfery.

Khromaev od dawna pracuje nad pomysłem uznania kryptowalut jako narzędzia finansowego. W maju przedstawił inicjatywę wprowadzenia projektu ustawy. Kilka dni później projekt ustawy o zastosowaniu technologii blockchain oraz status prawny tokenów i kryptowalut na Ukrainie został udostępniony do publicznej wiadomości.