Kapitalizacja ztokenizowanego złota przekroczyła 1 miliard dolarów

Tokeny powiązane z ceną złota warte już ponad 1 mld dolarów

Na rynku jest dwóch głównych graczy, PAX Gold i Tether Gold, których kapitalizacja stanowi 99% tokenizowanego złota. Oba tokeny są opcjami na stablecoiny, jednak ich cena nie jest powiązana z walutą fiducjarną, ale z wartością rynkową złota.

PAX Gold (PAXG) ma kapitalizację rynkową w wysokości 523 mln USD, podczas gdy Tether Gold (XAUt) ma kapitalizację rynkową w wysokości 499 mln USD. Najbliższy konkurent, Perth Mint Gold (PMGT), ma kapitalizację rynkową w wysokości zaledwie 2,46 mln USD.

Wzrost kapitalizacji „stabilnych złotych monet” nie dziwi – rośnie wartość aktywów bazowych. Teraz uncja tego szlachetnego metalu kosztuje 2048 USD, co jest najwyższą wartością w historii handlu.

Za tokenami PAX Gold stoi Paxos Trust Company z Nowego Jorku. Tether Gold jest emitowany przez Tether. Co ciekawe, rozkład stabilnych monet powiązanych ze złotem na różnych platformach jest różny. PAXG ma najwyższy wolumen obrotu na Kraken i Binance, podczas gdy Bitfinex jest zdominowany przez traderów XAUt.

Oba tokeny są również przedmiotem obrotu na zdecentralizowanej platformie Uniswap, jednak płynność jest tam zauważalnie niższa.

Kapitalizacja w wysokości 1 miliarda dolarów nie jest maksimum dla tokenizowanego rynku złota. Wiosną 2022 roku liczba ta nieznacznie przekroczyła 1 miliard dolarów, jednak wraz ze spadkiem na rynku kryptowalut spadła również kapitalizacja „złotych stablecoinów”.

Comments (No)

Leave a Reply