Jak i gdzie przechowywać kryptowaluty?

Złodzieje występujący w przestrzeni internetowej często wykorzystują fakt, iż osoby niewiedzą gdzie i przede wszystkim jak przechowywać kryptowaluty oraz nie zaleca się do procedur przechowywania, które umożliwiają skuteczną ochronę. Jeżeli stosujesz się do najprostszych zasad, szanse na kradzież twoich kryptowalut znacząco się zmniejszają.

Jak kupić i przechowywać kryptowaluty?

Zakupy kryptowalut możemy dokonać poprzez giełdę kryptowalutową. Aktualnie na całym świecie mamy do czynienia prawdopodobnie z tysiącami giełd, które oferują dostęp do kryptowalut takich jak Ethereum,Litecoin czy najbardziej rozpoznawalny Bitcoin. Najlepiej korzystać z giełdy, która ma lokalizacje w danym państwie, dla nas będzie to Polska.

Na rynku krypto regulacje prawie nie istnieją bądź są bardzo skromne. Regulatorem w naszym państwie jest Urząd Komisji Nadzoru Finansowego. Utworzyła listę ostrzeżeń, dlatego przed rejestrację w danej giełdzie kryptowalut warto się z nią dogłębnie zapoznać. Dopiero co bardzo popularnym rozwiązaniem były kantory kryptowalut, w których rejestracja była zbędna. W aktualnym stanie rzeczy zakup kryptowalut poprzez kantor jest niemożliwy, gdyż pojawiły się wytyczne regulatorów. Które mówią jasno, że podczas zakupu kryptowalut trzeba podać swoje dane osobowe.

Wiadomo jest, iż zakupioną kryptowalutę trzeba zabezpieczyć. Warto podkreślić, że nienależny trzymać naszej kryptowaluty na giełdach. Jeżeli giełda kryptowalutowa zniknie, czyli musi pierw upaść. Nasz dorobek zniknie wraz z giełdą. Drugim problemem są hakerzy. Jeśli giełda informuje nas, iż posiada zabezpieczenie przed atakami hakerskimi, lecz jednak zawsze pozostaje ryzyko. Dlatego najodpowiedniejszym rozwiązaniem jest przeniesienia naszego dorobku do portfela kryptowalut.

Gdzie przechowywać kryptowaluty?

Poza portfelem kryptowalut, o którym wspomniałem powyżej, lecz lepszym rozwiązaniem jest tradycyjny portfel papierowy lub sprzętowy. Są to najbezpieczniejsze rozwiązania, gdyż są to miejsca odłączone od internetu. Proces polega na generowaniu prywatnego klucza, który nie jest w żadnym stopniu podpięty do internetu. Zapisujesz go na kartce papieru czy nośniku danych i chowasz w bezpiecznym miejscu.

Jak bezpiecznie przechowywać kryptowaluty?

Jak już wyżej wspomniałem najgorszym rozwiązaniem, jest trzymanie kryptowalut na giełdach, ponieważ jest to miejsce najbardziej narażone na ataki hakerskie lub inne ryzyka np.: man-in-the-middle attack, lub zajęcie sprzętu przez organy ścigania. Lepszym rozwiązaniem jest utworzenie portfela dla kryptowalut, lecz trzeba pamiętać, żeby nie podawać nikomu passów a w szczególności w przestrzeni internetowej. Najbezpieczniej przechowywać krypto na specjalnie schowanym nośniku danym lub kartki papieru, ale nośnik nie może być podpięty do internetu.

Comments (No)

Leave a Reply