Deweloperzy Tezos aktywowali aktualizację Granada

Siódma aktualizacja protokołu o nazwie Granada została aktywowana na blockchainie Tezos.

Aktualizacja Granada została uruchomiona niecałe trzy miesiące po aktywacji Florence. W głosowaniu nad propozycjami twórców wzięło udział 200 walidatorów, co stanowi ponad 68% głosów.

Główną zmianą w Granadzie jest algorytm konsensusu Emmy, który skraca o połowę czas realizacji transakcji bez narażania bezpieczeństwa sieci. Wraz z uruchomieniem nowego mechanizmu czas tworzenia bloku w sieci skrócił się do 30 sekund (wcześniej 60 sekund).

Emmy przygotuje platformę Tezos do migracji do algorytmu konsensusu Tenderbake opracowanego przez Nomadic Labs w celu przyspieszenia platformy.

Oczekuje się, że Tenderbake zostanie włączony do ósmej aktualizacji Tezos i będzie oparty na koncepcji Tendermint firmy Cosmos.

Zespół Tezos podkreślił, że wraz z aktywacją Granady zużycie gazu przez inteligentne kontrakty gwałtownie spadło. Umożliwi to programistom uruchamianie na platformie bardziej złożonych zdecentralizowanych aplikacji.

W ramach aktualizacji uruchomiono również eksperymentalną pulę DeFi , finansowaną przez sam protokół Tezos. Podczas generowania każdego nowego bloku platforma emituje dodatkowe 2,5 tez i wnosi je do puli płynności tez/tzBTC.

Po sześciu miesiącach projekt przestanie zasilać pulę. Społeczność będzie mogła głosować, aby kontynuować eksperyment lub utworzyć nowe pule z innymi parami handlowymi.

Comments (No)

Leave a Reply