Założyciel Dfinity krytykuje rozwiązania skalujące Ethereum i Polkadot

Założyciel Dfinity i Internet Computer (ICP), Dominic Williams, skrytykował rozwiązania drugiego poziomu oferowane przez Polkadot i Ethereum.

Jego zdaniem zapewniają one „nieprzyjemne” wrażenia użytkownika. Według Williamsa, szybko rozwijający się ekosystem rozwiązań drugiego poziomu dla Ethereum przekształca ten blockchain w „maszynę Goldberga” dla „aplikacji drugiego poziomu w chmurze”. Maszyna Goldberga wykonuje nawet najprostsze zadania w najbardziej skomplikowany sposób.

Williams podkreślił, że rozwiązania drugiego poziomu dla Ethereum otwierają wiele luk. A samą sieć Ethereum można nazwać „chmurą drugiego poziomu”, ponieważ większość jej węzłów korzysta z zasobów chmury Amazon Web Services.

Wiele z tych sieci Proof of Stake, w które ludzie tak intensywnie inwestują, to tylko aplikacje chmurowe warstwy 2. I jesteśmy tym bardzo rozczarowani. Blockchain nie powinien działać w Amazon Web Services, gdzie administratorzy chmury mogą ukraść klucze walidatora i popełniać przestępstwa”- powiedział Williams.

Polkadot nie tak dobra jak mawiają

Jego zdaniem wady rozwiązań drugorzędnych dla Ethereum sprawiają, że doświadczenie użytkownika jest bardzo niejednorodne i często nieprzyjemne. Założyciel Dfinity skrytykowal także protokół Polkadot, który zmierza w kierunku tworzenia parachainów i shardingu.

Uruchomiono już taki równoległy blockchain o nazwie Acala Network. Jego zdaniem taki system byłby niewygodny dla użytkowników. „DeFi odnosi sukcesy w oparciu o Ethereum, ponieważ system inteligentnych kontraktów działa we wspólnym wszechświecie, wszystkie mogą wchodzić w interakcje, każdy programista może połączyć swoją inteligentną umowę z inną. To nie zadziała w parachainach ”- podkreślił Dominic Williams.

Uruchomienie projektu Internet Computer miało miejsce na początku maja. Natychmiast po uruchomieniu, token ICP wszedł do pierwszej dziesiątki pod względem kapitalizacji. Od tego czasu cena ICP znacznie spadła i obecnie projekt plasuje się na 15. miejscu.

 

Comments (No)

Leave a Reply

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.