Gary Gensler zgodził się częściowo z orzeczeniem sądu w sprawie Ripple

Przewodniczący amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) Gary Gensler powiedział, że agencja jest „rozczarowana” orzeczeniem sądu w sprawie Ripple w odniesieniu do inwestorów detalicznych, ale „zadowolona” z werdyktu dotyczącego sprzedaży instytucjonalnej.

„Wciąż analizujemy i oceniamy tę opinię” – podkreślił urzędnik.

Zapytany o przygotowanie nowych regulacji dla branży kryptowalut, Gensler powiedział, że jest „za wcześnie”, powołując się na trwające spory sądowe. Przypomniał jednak o istniejących już regulacjach dotyczących giełd papierów wartościowych.

Szef SEC został również zapytany, dlaczego agencja preferuje egzekwowane regulacje zamiast opracowywania konkretnych przepisów dla rynku aktywów cyfrowych. W odpowiedzi Gensler powiedział, że Komisja stworzyła „pewne zasady”, w tym „komentarze i zalecenia”.

Regulator złożył pozew przeciwko Ripple w 2020 r., oskarżając firmę o dystrybucję niezarejestrowanych papierów wartościowych w postaci natywnych tokenów platformy.

W dniu 13 lipca 2023 r. sędzia Analisa Torres orzekła, że sprzedaż i inne dystrybucje XRP nie stanowią oferty i sprzedaży kontraktów inwestycyjnych.

Jednak zakup monet o wartości ponad 700 milionów dolarów przez dużych graczy naruszył prawo Stanów Zjednoczonych. Torres przychyliła się do wniosku SEC o wydanie wyroku podsumowującego w tej sprawie.

Teraz szef Ripple Brad Garlinghouse i dyrektor generalny Chris Larsen staną przed ławą przysięgłych. Zdecyduje ona, czy menedżerowie najwyższego szczebla są odpowiedzialni za nielegalną sprzedaż tokenów instytucjom.

Przypomnijmy, że były prawnik SEC – John Reed Stark – nazwał werdykt sądu w sprawie przeciwko Ripple ” niepewnym”. Nie wykluczył, że agencja odwoła się od wyroku, a sąd wyższej instancji uchyli decyzje.

Comments (No)

Leave a Reply

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.