Francja obniża podatek od kryptowalut z 45% do 19%

Francja obniżyła o ponad połowę stawkę podatku dochodowego od kryptowalut, zachęcając obywateli do inwestowania, a nawet do czerpania zysków z rynku.

Francuska Conseil d’Etat (Rada Stanu) postanowiła zmienić klasyfikację zysków kapitałowych od kryptowalut, obniżając tym samym stawkę podatku z nawet 45% do zryczałtowanej stawki 19%. Po dodaniu uogólnionego wkładu społecznego (GSC) dla większości dochodów stawka podatku wzrośnie, ale nadal będzie to znacznie poniżej progu 40%.

Najwyższy sąd administracyjny Francji ustalił, że zyski z kryptowalut podlegają niższej stawce podatkowej niż wcześniej nałożono, zmieniając interpretację przepisów, które obowiązywały od 2014 r.

Przed wydaniem orzeczenia, zyski z kryptowalut były określone jako zyski przemysłowe i komercyjne lub zyski niekomercyjne, wyjaśnia lokalny raport francuski. W tym systemie klasyfikacji podatek od zysków kapitałowych dla kryptowalut wynosił 45% na najwyższym poziomie dla najbogatszych obywateli.

Dzięki nowej klasyfikacji , zyski z kryptowalut stają się bardziej zbliżone do aktywów, które mogą być transportowane, takich jak pojazdy, samoloty i metale szlachetne, a także własność intelektualna. Ta kategoria wiąże się z bardziej atrakcyjną, płaską stawką 19% podatku za transfer kryptowalut.

Zanim jednak spakujesz walizki i udasz się do Francji, są pewne wyjątki od tej reguły. Na przykład zyski generowane przez proces wydobywania bitcoinów podlegają pierwotnej stawce podatkowej. Niższa stawka dotyczy zysków z inwestycji.