FTX pozywa rodziców Sama Bankmana-Frieda

Rodzice SBF zamieszani w wyprowadzanie środków z FTX

Upadła giełda FTX złożyła pozew przeciwko rodzicom współzałożyciela i byłego dyrektora generalnego Sama Bankmana-Frieda (SBF), aby odzyskać „miliony dolarów” ze sprzeniewierzonych funduszy i mienia.

Z oświadczenia wynika, że ​​Joseph Bankman i Barbara Fried wykorzystali swoje wpływy w spółce do osobistego wzbogacenia się. Jako długoletni profesorowie w Stanford Law School nie promowali tej giełdy, ale „pomogli ją okraść”.

W pozwie nie określono wysokości rzekomej szkody, ale przytoczono szereg przypadków przeniesienia własności. Tym samym FTX zapłaciła za spółkę Blue Water 18,9 mln dolarów, do której prawa nabyli Bankman i Fried.

Jak wynika z dokumentu, wiedza ojca SBF na temat przepisów podatkowych oraz skomplikowana struktura korporacyjna Grupy FTX ułatwiły wypłacenie mu i jego żonie prezentu pieniężnego o łącznej wartości 10 milionów dolarów ze środków Alameda.

Ponadto Bankman otrzymał z giełdy miliony dolarów za udział w reklamach Super Bowl. Jednakże pozwany „wiedział lub powinien był wiedzieć o niepewnej sytuacji finansowej” FTX, jak stwierdza pozew.

Ojciec SBF został również oskarżony o ułatwianie defraudacji majątku spółek grupy w drodze darowizn i pomoc w zatuszowaniu skargi złożonej przez sygnalistę we wrześniu 2019 r.

Roczna pensja Bankmana jako starszego doradcy funduszu FTX wyniosła 200 000 dolarów, z czego wynika, że ​​otrzymał 18 milionów dolarów w postaci nieruchomości na Bahamach i 5,5 miliona dolarów w formie darowizn na rzecz Uniwersytetu Stanforda.

W pozwie Barbarę Fried uznano za „kluczową osobę” w wysiłkach politycznych SBF. Komitet MTG, któremu przewodniczy, zajmuje się darowiznami na rzecz różnych akcji i inicjatyw. Giełda rzekomo przekazała strukturze miliony dolarów na bezpośrednie prośby Frieda.

Comments (No)

Leave a Reply