Deweloperzy opublikowali wersję roboczą kodu dla Uniswap v4

Uniswap Labs opublikowało na GitHubie wczesną implementację kodu dla kolejnej wersji protokołu o nazwie Uniswap v4.

„Postrzegamy Uniswap jako kluczową infrastrukturę finansową i uważamy, że powinna ona być budowana publicznie z możliwością uzyskania opinii i wkładu społeczności.”

Jedną z głównych cech wersji v4 zdecentralizowanej giełdy będzie wykorzystanie „haków”. Są to wtyczki, które umożliwiają wdrażanie zupełnie nowych funkcji, takich jak dynamiczne dostosowywanie prowizji lub tworzenie różnych rodzajów zleceń dla pul płynności.

Aby zademonstrować możliwości tej opcji, deweloperzy napisali kilka przykładów „haków”. Wśród nich:

  • Time-weighted average market maker (TWAMM);
  • indywidualne onchain oracles;
  • zlecenia limit

Ponieważ różnorodność ustawień puli wzrośnie, zespół wprowadził zmiany w architekturze, aby lepiej dopasować się do takiej struktury.

W Uniswap v3 dla każdej puli wdrażany jest oddzielny smart kontrakt. W wersji v4 zostanie do tego wykorzystany pojedynczy kontrakt singleton, co zapewni znaczne oszczędności gazu. Założyciel Uniswap, Hayden Adams powiedział:

„Wstępne szacunki pokazują, że wersja v4 zmniejsza koszty gazu w puli o 99%. Hooki otwierają świat z nieskończonymi opcjami, a singleton pozwala nam efektywnie z nich korzystać.”

Przypominamy, że Uniswap Labs utraciło wyłączne prawa do kodu Uniswap v3 1 kwietnia w związku z wygaśnięciem licencji BSL.

Comments (No)

Leave a Reply