Citadel, Fidelity i Charles Schwab uruchomiły giełdę krypto EDX

Giełda kryptowalut EDX Markets, wcześniej wspierana przez Citadel Securities, Fidelity Investments i Charles Schwab, weszła na giełdę. Informację tę podał WSJ.

EDX jest skierowany do inwestorów zainteresowanych aktywami cyfrowymi, ale obawiających się kwestii regulacyjnych, takich jak w przypadku Coinbase czy Binance.

Firma twierdzi, że jej podejście opiera się na standardowych praktykach tradycyjnych rynków finansowych. EDX nie przechowuje aktywów klientów, ale raczej zapewnia im platformę handlową do zawierania transakcji.

Giełda planuje uruchomić izbę rozliczeniową w 2023 r., ale po tym czasie będzie nadal korzystać z usług bankowych i powierniczych stron trzecich dla funduszy użytkowników.

EDX nie obsługuje również bezpośrednio inwestorów detalicznych. Reprezentujące ich firmy brokerskie będą współpracować z platformą.

Obsługa czterech kryptowalut

Giełda obsługuje cztery kryptowaluty: Bitcoin, Ethereum, Litecoin i Bitcoin Cash. Żaden z tych aktywów nie został sklasyfikowany jako papier wartościowy przez SEC w pozwach przeciwko platformom handlowym.

Charles Schwab, Citadel Securities i Fidelity Digital Assets ogłosiły uruchomienie EDX we wrześniu 2022 roku. Według WSJ, Virtu Financial, firmy venture capital Sequoia Capital i Paradigm, operator platformy opcji Miami International Holdings, a także DV Trading i Hudson River Trading wsparły giełdę w drugiej rundzie finansowania.

Dyrektor generalny EDX Jamil Nazarali był wcześniej szefem rozwoju biznesu w Citadel Securities. Rzecznik tego ostatniego potwierdził w publikacji, że firma już handluje na platformie.

W październiku 2021 r. założyciel Citadel, Kenneth Griffin, powiedział, że jego firma nie będzie wspierać aktywów cyfrowych, dopóki rynek nie zostanie odpowiednio uregulowany.

W kwietniu 2022 r. przyznał, że jego sceptycyzm wobec kryptowalut był błędny. Następnie przedsiębiorca ogłosił plany wejścia Citadel na rynek aktywów wirtualnych jako dostawca płynności.

W czerwcu 2022 r. media poinformowały, że animator rynku zamierza stworzyć „ekosystem” do handlu kryptowalutami, wspierany przez Virtu Financial, Sequoia Capital i Paradigm.

Comments (No)

Leave a Reply