Testnet Alonzo na Cardano już uruchomiony

Inteligentne kontrakty na Cardano? Tak.

Twórcy ekosystemu Cardano przedstawili plan wprowadzenia nowej platformy inteligentnych kontraktów.

Wersja alfa sieci testowej Alonzo, zwana Alonzo Blue, została już uruchomiona. Twórcy ogłosili to na swojej oficjalnej stronie internetowej.

Jednak pełne uruchomienie Alonzo odbędzie się w kilku etapach. Każdy etap jest oznaczony kolorem: Alonzo Blue, Alonzo White i Alonzo Purple. Zasadniczo Alonzo jest hard forkiem sieci Cardano, która obsługuje nowe funkcje. Same inteligentne kontrakty są obsługiwane poprzez integrację platformy Plutus.

Twórcy uważają, że Alonzo ostatecznie doprowadzi do pojawienia się nowych zdecentralizowanych aplikacji (dApps), w tym protokołów Decentralized Finance (DeFi). Jednak pełne wdrożenie projektu zajmie jeszcze kilka miesięcy. Szczegóły rozwoju nowego projektu są nadal nieznane.

Ethereum nie jest przeszkodą dla Cardano

Twórcy mają również nadzieję, że w odpowiednim czasie uwzględnią problemy, z którymi borykał się blockchain Ethereum. W szczególności deweloperzy liczą na uniknięcie sytuacji z zawyżonymi prowizjami.

Co więcej, jak stwierdził współzałożyciel Cardano Charles Hoskinson, przejście Ethereum na algorytm Proof-of-Stake (PoS) nie będzie prawdopodobnie zagrożeniem dla Cardano. Według niego ekosystemy mają różne bazy użytkowników, a sam ekosystem Cardano ma solidniejszą wersję algorytmu PoS.

Przypomnijmy, że jedną z wad Ethereum jest jego skalowalność. Oczekuje się, że problem zostanie rozwiązany wraz z aktualizacją ETH 2.0.

Jednak wiadomość o premierze Alonzo nie zainspirowała zbytnio społeczności i nie wpłynęło to znacząco na wolumen obrotu i cenę ADA.

Comments (No)

Leave a Reply