Buterin w podcaście opowiadał o Ethereum

Podcast z Buterinem: o Ethereum, hakowaniu The DAO, shardingu i cenzurze

W zeszłym tygodniu Vitalik Buterin wziął udział w podcaście w ramach projektu The Network State. W rozmowie z gospodarzem Balaji Srinivasanem omówił, jak narodził się pomysł stworzenia Ethereum, aktualne problemy blockchaina oraz plany na najbliższą przyszłość.

Jak powstał pomysł na blockchain Ethereum

W podcaście Buterin powiedział, że na pomysł stworzenia Ethereum wpadł już w 2013 roku. W drugiej połowie roku współzałożyciele projektu spotkali się w San Francisco, a w listopadzie zaprezentowali White Paper.

Podobnie jak wielu innych, Buterin był zainteresowany potencjałem łańcucha bloków poza transakcjami płatniczymi. Rozwijając Ethereum, starał się odblokować wszystkie możliwości tej technologii.

Hack DAO

W 2016 roku Ethereum było na skraju całkowitego upadku. W wyniku exploita The DAO haker ukradł ETH o wartości 11,5 miliona dolarów, co stanowiło około 10% całkowitej podaży sieci w tamtym czasie.

Pod wieloma względami wina za to, co się stało, leży po stronie zespołu Slock.it, który stał za rozwojem serwisu. Kurs ETH załamał się, a rynek ogarnęła panika. Wkrótce sprawca skontaktował się i stwierdził, że jego działania są zgodne z prawem. W efekcie w ekosystemie pojawiła się gałąź Ethereum Classic, a sam blockchain z powodzeniem przetrwał kryzys.

W podcaście Buterin powiedział, że zaraz po włamaniu podjęto decyzję o nie wycofywaniu transakcji. Ostatecznie był to właściwy ruch.

Dopięcię projektu Ethereum

Według Buterina sharding jest obecnie najwyższym priorytetem w rozwoju Ethereum. Przypomnijmy, że ta technologia pozwala zmniejszyć obciążenie sieci poprzez dystrybucję danych.

Twórcy starają się, aby platforma była jak najbardziej wygodna do tworzenia nowych rozwiązań L2. Pozwoli to przenieść większość pracy poza łańcuch, tym samym przyspieszając pracę całego łańcucha bloków.

Pomysł wprowadzenia shardingu pojawił się już w 2013 roku, ale jego integracja spodziewana jest dopiero w tym roku. Jednak sam Buterin ogłosił to w 2018 roku , więc nie można dokładnie mówić o żadnych datach.

Cenzura

Srinivasan nie ominął groźby rosnącego wpływu OFAC i SEC na Ethereum. Buterin obwinia za to dostawców przemienników MEV, których interesują tylko zyski

Ich popularyzacja prowadzi do centralizacji ekosystemu, a co za tym idzie, do zwiększonego ryzyka cenzury. Jak Buterin proponuje rozwiązać ten problem?

Przeważnie stoi na stanowisku, że konieczne jest oddzielenie funkcji budowy bloku od jego propozycji. Buterin proponuje też podniesienie progu dla outsourcingu blokowego, tak aby był on opłacalny tylko w niektórych przypadkach.

Comments (No)

Leave a Reply