Partnerka Changpenga Zhao sprzeciwia się porównaniom do Caroline Elisson

Współzałożycielka Binance, Yi He, w wywiadzie dla Bloomberga sprzeciwiła się jakimkolwiek porównaniom między jej związkiem z dyrektorem generalnym giełdy Changpengiem Zhao a romantycznym związkiem byłego szefa FTX Sama Bankmana-Frieda z jego koleżanką Caroline Ellison.

„Jest tu znacząca różnica: Caroline była pracownikiem, a ja partnerem. Relacja między współzałożycielami wymaga znacznie więcej niż związek randkowy. Ten pierwszy opiera się na koleżeństwie, wspólnych przekonaniach i wykracza poza płeć, ten drugi opiera się na chemii, atrakcyjności fizycznej i egoistycznych pragnieniach.”

Zarówno He, jak i Zhao są partnerami biznesowymi, mają razem dzieci i mieszkają w tym samym domu w Dubaju. Opisała go jednak jako „towarzysza broni” i coś w rodzaju kolegi z akademika. Narysowała też paralelę z Amazonem, kiedy była żona Jeffa Bezosa, Mackenzie Scott, była zaangażowana w firmę na początku jej istnienia. Sama jednak przyznała, że porównanie to nie było najtrafniejsze – była żona założyciela Amazona nie była tak aktywnie zaangażowana w biznes.

Yi He i Zhao znają się co najmniej od 2014 roku, kiedy to zatrudniła go jako CTO OKCoin i wprowadziła do branży kryptowalut. W 2017 roku Yi He pomogła przygotować białą księgę dla Binance ICO jako konsultant, a później dołączyła do firmy.

W przeciwieństwie do większości współzałożycieli, Yi He nie była technicznie związana z projektem na wczesnym etapie. Jednak jej znaczenie w chińskiej branży kryptowalut pomogło giełdzie szybko odnieść sukces, według źródeł Bloomberga.

Współzałożycielka giełdy nadzoruje wart wiele miliardów dolarów fundusz venture capital Binance Labs, który wsparł ponad 200 projektów, w tym platformę wymiany plików P2P BitTorrent i grę blockchain Axie Infinity. Przypisuje się jej udział w rozwoju BNB Chain. Pomaga nadzorować działalność klientów instytucjonalnych i przejęć, takich jak CoinMarketCap. Yi He kieruje również zespołem notowań platformy.

SEC vs Binance

5 czerwca amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) pozwała Binance i Changpenga Zhao. Regulator postawił im 13 zarzutów, w tym sprzedaż niezarejestrowanych papierów wartościowych. Krajowy Departament Sprawiedliwości również prowadzi dochodzenie w sprawie firmy. Roszczenia przeciwko giełdzie zostały złożone przez organy regulacyjne w kilku innych stanach. Yi He skomentowała również tą sytuację:

„Szanujemy stanowisko organów regulacyjnych, niezależnie od tego, czy wspierają, czy sprzeciwiają się rozwojowi kryptowalut. Rozumiem, że ich ogólnym celem jest dobra ochrona inwestorów.”

Dopuściła możliwość porażki Binance w postępowaniu i prawdopodobnego odejścia jej i Zhao z firmy. Powiedziała, że na taką ewentualność przygotowywani są zastępczy menedżerowie najwyższego szczebla, których nazwisk bizneswoman nie podała.

Przypomnijmy, że dziennikarze znaleźli podobieństwa w pozwie SEC przeciwko Binance ze sprawą giełdy FTX i jej spółki zależnej Alameda Research.

Była szefowa tej ostatniej, Caroline Allison, przyznała się w grudniu do świadomego oszukiwania inwestorów. Założyciel FTX, Bankman-Fried, został oskarżony o 13 przestępstw. W maju jego prawnicy złożyli wniosek do sądu o umorzenie większości zarzutów, ale został on odrzucony.

Comments (No)

Leave a Reply

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.