Bitcoin potencjalnie zagrożony z powodu szybko kurczącej się płynności

Ostatnie tygodnie były niezwykle pozytywne dla Bitcoina (BTC) i wielu innych kryptowalut. Po trudnym początku czerwca cena mocno wzrosła, ale wkrótce może się to skończyć.

Mniej pieniędzy na rynku

Tak pisze CoinDesk, który rozmawiał z menedżerem portfela Lewisem Harlandem z kryptowalutowego funduszu inwestycyjnego Decentral Park Capital. Według niego płynność na tradycyjnych rynkach finansowych zaczyna się ponownie kurczyć. Płynność dotyczy tego, ile pieniędzy jest dostępnych na rynku do zainwestowania. Tak więc, ponieważ system finansowy opiera się na długu, zasadniczo mierzy ona, jak chętni są ludzie (w sektorze finansowym) do pożyczania pieniędzy.

Jednym z kluczowych wskaźników płynności jest wskaźnik płynności netto Rezerwy Federalnej, który spadł z 6,3 bln USD (6 300 mld USD) do 6 bln USD w ciągu zaledwie kilku tygodni. Tymczasem wiele popularnych aktywów na tradycyjnych rynkach finansowych, w tym S&P 500, znajduje się na najwyższych poziomach od miesięcy.

Obraz ten potwierdza badacz rynku Sven Henrich. Opisuje on na Twitterze, że rezerwy bankowe również ponownie spadają. Banki wykorzystują swoje rezerwy do pożyczania pieniędzy innym. Jeśli rezerwy te maleją, jest mniej prawdopodobne, że będą pożyczać pieniądze. Sądząc po przeszłości, nie jest to korzystne dla ryzykownych aktywów. Jeden z komentatorów podkreślił pod jego tweetem, że istnieje duża luka między płynnością a bieżącą ceną indeksu S&P 500.

Czy Bitcoin spadnie?

Ten sam obraz widzimy, gdy spojrzymy na aktywa posiadane przez pięć największych banków centralnych w ich bilansach. Daje to rynkowi przestrzeń do dalszego inwestowania. Po osiągnięciu dna we wrześniu 2022 r. miara ta nieznacznie wzrosła, ale obecnie powróciła w okolice zeszłorocznego dołka.

Oznacza to, że inwestorzy Bitcoina i ogólnie kryptowalut powinni pamiętać, że istnieje uzasadniona szansa na spadek. Wynika to z faktu, że kryptowaluty są nadal skorelowane z aktywami w tradycyjnych finansach.

Comments (No)

Leave a Reply

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.