BIS: kryptowaluty to niewłaściwy kierunek tokenizacji

Eksperci z Banku Rozrachunków Międzynarodowych (BIS) nazwali tokenizację opartą na CBDC przyszłością globalnego systemu finansowego, a kryptowaluty niewłaściwą gałęzią tego procesu.

W dorocznym raporcie ekonomicznym eksperci BIS zauważyli, że poprzedni zryw w rozwoju stosunków monetarnych był napędzany pojawieniem się instrumentów finansowych w postaci zapisów w księgach rachunkowych. Wraz z nadejściem ery elektronicznej stały się one cyfrowe, dając impuls do „dematerializacji” pieniądza.

„Dziś system monetarny stoi u progu kolejnego dużego skoku. Po dematerializacji i cyfryzacji kluczowym wydarzeniem była tokenizacja – proces cyfrowej prezentacji roszczeń na programowalnej platformie.”

Zdaniem ekspertów kryptowaluty „dały wgląd w perspektywy tokenizacji”, ale same w sobie są wadliwym systemem i nie mogą przejąć roli pieniądza przyszłości.

„Kryptowaluta jest nie tylko samoreferencyjna, z niewielkim kontaktem ze światem rzeczywistym, ale także brakuje jej kotwicy wiarygodności pieniądza zapewnianej przez bank centralny. W tym samym czasie stablecoiny wyrosły jak grzyby po deszczu, aby wypełnić tę próżnię.”

Jak będzie wyglądał przyszły system monetarny?

BIS przedstawił plan przyszłego systemu monetarnego, którego kluczowymi elementami są CBDC, tokenizowane depozyty oraz inne potrzeby związane z aktywami finansowymi i rzeczywistymi. Nowy rodzaj infrastruktury rynku finansowego, „ujednolicona księga”, połączy wszystkie komponenty. Platforma może integrować wiele rejestrów, działając w trybie „sieci sieci”. Eksperci instytucji podkreślili:

„Umożliwi to czerpanie pełnych korzyści z tokenizacji poprzez ostateczność rozliczeń, która pochodzi z pieniędzy banku centralnego […]. Wykorzystując wiarygodność banku centralnego, takie wspólne rozwiązanie ma ogromny potencjał do wzmocnienia systemu monetarnego i finansowego.”

W poprzednim raporcie rocznym eksperci BIS stwierdzili już, że CBDC, a nie kryptowaluty z ich słabościami systemowymi, będą podstawą przyszłych innowacyjnych systemów monetarnych.

Dla przypomnienia, firma zarządzająca aktywami Bernstein szacuje, że aktywa o wartości 5 bilionów dolarów mogą zostać stokenizowane w ciągu najbliższych pięciu lat, w tym 2% globalnej podaży pieniądza.

Comments (No)

Leave a Reply